Sense Café 

Mimari Tasarım
RSAA/Büro Ziyu Zhuang

Tasarım Ekibi
Ziyu Zhuang, Na Li, Fabian Wieser, Mengzhao Xing, Xin Zhao, Xinru Wang, Wei Cai, Zhuliang Ding

Proje Yeri
Pekin, Çin

İşveren
Nestlé China

Yüklenici
Beijing Jiemei Tiancheng Cultural Communication Co., Ltd.

Strüktür
Qiguo Sun

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
530 m²

Fotoğraflar
Schran Images

RSAA/Büro Ziyu Zhuang tarafından tasarlanan Sense Café, Çin’in geleneksel avlulu yapısı “Siheyuan”ı yeniden yorumlayarak Pekin’in geçmişi ile geleceği arasında diyalog kuruyor ve kentin dinamizmini yansıtıyor.

Nestlé China firmasının işbirliğiyle, RSAA/Büro Ziyu Zhuang tarafından geleneksel bir avlu içinde tasarlanan Sense Café Beijing, kahve deneyimini yeni nesil bir yorumla geleneksel Çin avlularında sunuyor. Çin’de bulunan bu geleneksel “Siheyuan” isimli avlular; yenilenen halleriyle, sınırları kıran ve kentin hareketini yansıtan, şehrin mekansal metaforları halini alıyor. Tasarım; çağdaş algı ile tarihi izlerin iç içe geçmiş görsellerini sunuyor.

Avlunun içinde hareketlilik imgesi, metal perdeler aracılığıyla boşluklar ve yumuşak geçiş mekanları yaratılırken, tarihi şehirle ilişki kuruluyor. Kafeyi oluşturan avlunun yeni tasarımı, kahve aracılığıyla insanları şehirle diyaloğa davet ediyor ve Pekin’in geçmiş ile geleceğini bir araya getirmeyi amaçlıyor. Hem mekan, hem de kahve tarihsel ve kültürel hikayeler anlatabilen öğeler haline geliyor.

Tasarım ekibi, yumuşak bir yaklaşımla avlu için çağdaş bir görünüm ve mekansal prototip tanımlıyor. Bu sayede tasarım, orijinal avlu ile hem sanal hem de mekansal bir tür örtüşme yaratıyor. Tasarım, avluyu algılamanın ve deneyimlemenin yeni bir yolunu sunuyor.