Schneider Electric’ten EcoStruxure Augmented Operator Advisor…

Schneider Electric, EcoStruxure Augmented Operator Advisor ile endüstride verimliliği bir üst seviyeye taşıyor.

• Schneider Electric, endüstriyel tesislerdeki arıza ve bakım süreçlerinde verimliliği maksimum seviyeye yükseltmek üzere yeni artırılmış gerçeklik yazılımı EcoStruxure Augmented Operator Advisor’ı geliştirdi.
• Bu gelişmiş yazılım ile bakım ve onarım süreçleri gerçek zamanlı verilerle yönetiliyor, kullanıcılar bilgilere anında erişim sağlıyor.
Enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında uzman olan Schneider Electric, yenilikçi artırılmış gerçeklik yazılımı EcoStruxure Augmented Operator Advisor’ı sektöre sunduğunu duyurdu. EcoStruxure Augmented Operator Advisor, endüstriyel tesislerdeki otomasyon sistemlerinde bulunan elektrik panoları, üretim hatları ve makinelerdeki gerçek zamanlı verilerle sanal nesneleri birleştiriyor. Bu sayede operatörler ve teknisyenler mevcut sistemlerdeki bilgilere anında erişim sağlıyor.

EcoStruxure Augmented Operator Advisor’ın makine veya endüstriyel tesislerde kullanılması birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Bunlardan öne çıkanlar ise şu şekilde;

• Arıza tespit süresini azaltır; Operatörler sistemdeki otomasyon verilerini gerçek zamanlı olarak tablet üzerinde görselleştirebilir, fiziksel herhangi bir müdahalede bulunmadan elektrik panolarını sanal olarak açabilirler.
• Operasyon ve bakım süreçlerini hızlandırır; Teknisyenler sahada bulunan ekipmanların teknik dokümanlarına, kullanım kılavuzlarına, elektrik şemalarına ve ilgili videolarına anında erişim sağlayarak bilgiye daha hızlı ulaşabilirler.
• İnsan hatalarını azaltır; Operatörlerin bakım ve arıza süreçlerinde adım adım yönlendirmeler yaparak bakım prosedürlerinin hızlı ve güvenilir şekilde tamamlanmasını sağlar.

Schneider Electric Endüstri İş Birimi Strateji Başkan Yardımcısı Alain Dedieu bu yeni ürün hakkında şunları dile getirdi; “Elektrik dağıtımı yapan transformatörler üzerinde çalışan operatörler genellikle zamanlarının yarısını yazılım, veritabanı, faaliyet kayıtları, hatta eski dosya dolapları içinde teknik verileri aramak için harcar. Bir artırılmış gerçeklik çözümü olan EcoStruxure Augmented Operator Advisor, operatörlerin aradıkları bilgilere anında erişmelerini sağlar.”

Ayrıca EcoStruxure Augmented Operator Advisor, çeşitli uygulamalarda kullanılabilir;

• Makineler; sahadaki ilgili bilgilere gerçek zamanlı ve anlık olarak erişim imkanı sağlar.
• Elektrik panosu; elektrik panoları fiziksel bir müdahale olmadan sanal olarak açar.
• Endüstriyel tesislerde; üretim hattına ilişkin verilerin tabletler üzerinde gerçek zamanlı olarak görüntülenmesini sağlar.

EcoStruxure Augmented Operator Advisor’ın uygulama ara yüzü sistemdeki proses değişkenlerine, SQL veritabanına, elektrik şemalarına, web sayfalarına, talimatlara, notlara ve oynatılabilir videolara erişim imkânı sunuyor.

Tak ve çalıştır yapısında sunulan bu uygulama farklı işletim sistemine sahip (iOS®, Android™, Windows®) tabletlerde kullanılabiliyor ve SQL veritabanları dahil tüm sistem mimarilerinde kullanılabilecek şekilde PLC’lere erişim olanağı sağlıyor.

Sahadaki önemli ve gerekli bilgilere anında erişim sunan, aynı zamanda bakım prosedürlerinin nasıl gerçekleştirileceği konusunda kullanıcılara kolaylık sağlayan EcoStruxure Augmented Operator Advisor, bakım ve arıza durumlarında karşılaşılan duruş süresi ve maliyetleri azaltarak bakım ve onarım süreçlerinde verimliliği artırıyor.