Sarı Kutu

Mimari Tasarım
TRAANSPACE

Tasarım Ekibi
Urvi Shah, Kunjal Shah, Kinjal Shah

Proje Yeri
Vadodara, Hindistan

Strüktür
Hitesh Vora, Vyom Consultants

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
97 m²

Fotograflar
Tejas Shah Photography

TRAANSPACE tarafından, Hint kültüründen ilham alınarak tasarlanan Sarı Kutu, ön cephesiyle, kaotik yapılı çevrenin aksine sade ve basit bir geometrik kompozisyon sunuyor.

Vadodara’nın merkezindeki pazarda yer alan Sarı Kutu, 3 tarafı paylaşımlı teraslara sahip dükkanlarla çevrili, ışık, havalandırma ve erişim için sadece yol tarafı açık 137 metrekarelik dar bir arsada bulunuyor.

Yıllardır tipik bir mağazada toptan baharat satışıyla uğraşan işverenin isteği üzerine yapı, satış mağazası yerine marka için işlevsel bir ofise dönüştürülmüş.

Tasarımda Hint kültüründen ilham alınarak sarı renk, kemer, gri kireç sıva ve hasır ahşap mobilyalar kullanılmış. Düz dikdörtgen kütlede açık gri kireç sıva ve sarı kemerli açıklıkların kullanımı, kaotik çevrenin aksine minimal bir cephe sunuyor.  Dar arsanın yarattığı sıkışıklık asma kat kullanılarak sağlanan hacimle çözülmüş. Tasarımın konseptini yenilikçi bir yaklaşımla şekillendiren metal kemerler, Hint kültürünün izlerini bozmadan korumayı hedeflemiş. Yapının içinde hasır ve ahşaptan yapılan el işçiliği mobilyalar tercih edilmiş. Duvarlarda, tavanda ve metal kemerlerde tek renk, gri kullanılmış.

Yapının alt katında, resepsiyon, tanıtım alanı ve yönetici masası konumlandırılırken asma katta muhasebe ve pazarlama alanları bulunuyor. Yapıya eklenen katta, duvarla çevrili terasa açılan konferans alanı, depo ve tuvalet konumlandırılmış. Yapının bir parçası olan bu bağımsız alanda, diğer dükkanlar tarafından paylaşılan terasları birbirine bağlayan geçitler için boşluklar tasarlanmış.

Yapıda “malzeme ne kadar az hareket ederse, doğaya o kadar fayda sağlar” sürdürülebilirlik ilkesine bağlı kalarak yerel malzemeler tercih edilmiş. Kireçli sıva, kum taşı döşeme, ahşap mobilyaların kullanımıyla zamansız mimari vurgulanmış.

Tüm kotları birbirine bağlayan kolonlarla desteklenen metal merdiven basamakları strüktürel dışavurumu sağlarken korkulukların sarı renkte tercih edilmesiyle hacmi geniş göstermek amaçlanmış.

Yapının alt katı ön kuzey açıklığından, asma katı tavan penceresinden ve üst katı duvarlı terastan ışık alıyor. Yapının tavanına eklenen yapay ışık, doğal ışıkla harmanlanarak yapının aydınlatmasını sağlıyor.