“Sanrı”

Bozlu Art Project Mongeri Binası, 3 Mart’ta açılışı gerçekleşen fakat pandemi nedeni ile ara verilen Utku Varlık’ın “Sanrı” isimli sergisine kaldığı yerden devam ediyor.

Utku Varlık’ın yeni sergisi “Sanrı”, Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda 28 Ağustos’a kadar ziyaret edilebiliyor.

Varlık, sergisinde sanrılarının peşinden giderek, tıpkı Baudelaire’in ifade ettiği gibi “düşlerin tek gerçeklik olduğuna inananlara” resimlerinde bir pencere açıyor . “Geceleri çıkıp gittiğim pencere hep sonsuzluğa açık, kuzey yıldızıyla karşı karşıya, gündüz ise bir parka bakıyor, çocukların oynadığı…” diyen Varlık’ın “Sanrı” isimli sergisi “düş yoksunu” bir dünyadan kaçış şiiri adeta…

Utku Varlık’ın “Sanrı” isimli sergisi kendisini yıllardır etkileyen yazar ve şairlere bir saygı duruşu niteliğinde. Varlık, Rilke’den alıntı yaparak şöyle başlıyor söze: “Ve kadınlarda ne hüzünlü bir güzellik vardı; gebe olup ayakta durdukları vakit, ince uzun ellerinin, kendiliğinden üzerine düştüğü şişkin karınlarında iki meyve taşıyorlardı: biri çocuk, biri ölüm. Tamamen boşalmış yüzlerinde görülen yoğun, adeta besleyici gülümseme, bazen bunların ikisinin birden büyüdüğünü düşünmelerinden ileri gelmiyor muydu?”

“Sanrı, benim yaptığım resmi oluşturan bir fenomen; tüm yaşantımda yaptığım “tinsel” gezilerin bir anlatımcısı; insanın gizemine dair birçok anlam gibi.” diyen Varlık izleyicileri şiirden, düz yazıya, sinemaya kadar çeşitli alanlardan beslendiği “sanrı bahçesine” davet ediyor.

Sergiyi gezen ziyaretçiler Utku Varlık’ın Rilke’nin “Malte Laurids Brigge’nin Notları” kitabından hareketle 1964 yılında Necati Ayden’le birlikte yapmış oldukları kısa filmden bazı imajların da kullanıldığı sergi videosunu izleyebilecekler.