SAHA, Nilbar Güreş’in Almanya’daki Kunstverein Reutlingen’de Düzenlenen Kişisel Sergisine Destek Veriyor

SAHA – Çağdaş Sanatı Destekleme Girişimi, Nilbar Güreş’in 17 Kasım 2019 – 2 Şubat 2020’de Almanya’nın Reutlingen kentindeki Kunstverein Reutlingen’de düzenlenen kişisel sergisine eser üretim desteği veriyor.

Nilbar Güreş’in Imke Kannegiesser’in küratörlüğünü yaptığı solo sergisi “Tell me”, hegemonik yapıların ve çatışmaların insanın bir arada yaşaması ve çevre üzerindeki etkilerine odaklanıyor. Kimlik, iç ve dış göç ile birlikte iktidar güç mekanizmalarına ilişkin azınlıkların örgütlenmesi serginin ana temalarını oluşturuyor. Serginin odak noktası, özel ve kamusal alanda insanlar ve birbirleriyle ilişkileri.

Sanatçının pratiği, performatif bir yaklaşıma ve kültürel çevrenin detaylı gözlemlenmesine dayanıyor. Güreş, sıklıkla kadınlarla ve belirli sosyal gruplarla işbirliği yapıyor. Sergide sanatçının fotoğraf, kolaj, desen, heykel ve film gibi son yıllardan ve farklı projelerden çalışmaları ile Kunstverein Reutlingen için özel olarak oluşturulan yeni üretimleri yer alıyor. Nilbar Güreş, çalışmalarında oldukça incelikli bazen de kışkırtıcı bir dizi işaret ve sembolün yanı sıra yapıtlarına doğrudan erişilebilirlik sunan karakteristik bir mizah kullanıyor.

SAHA, 2018’te Plymouth’ta düzenlenen “Atlantic Project: After the Future”a davet edilen Güreş’in eser üretimine de destek vermişti.