Romanesk Yorum Merkezi

Künye

Mimari Tasarım
spaceworkers

Tasarım Ekibi
Henrique Marques, Rui Dinis, Rui Rodrigues, Sérgio Rocha, Rui Miguel, Marco Santos, Mónica Pacheco

Proje Yeri
Lousada, Porto

İşveren
Lousada Belediyesi

Mühendislik
aspp Engenheiros,Lda.

Mobilya Tasarımı
Bairro Design

Tamamlanma Tarihi
2018

İnşaat Alanı
1.550 m²

Fotoğraflar
Fernando Guerra

Porto’nun Lousada Köyü’nde bulunan, spaceworkers tasarımı Romanesk Yorum Merkezi, modern ve Romanesk üslup arasındaki bir çizgide yer alırken, konumu ve mekan organizasyonuyla mevcut kentsel bağlamın devamını sağlıyor.

Romanesk Yorum Merkezi, Lousada Köyü için önemli bir meydan olan Praça das Pocinhas ve güçlü bir referans oluşturan Senhor dos Aflitos Kilisesi’nin bulunduğu alanda yer alıyor. Bu özelliğiyle kent ile güçlü bir ilişki kuruyor ve bulunduğu meydanın sınırlarını tanımlıyor. Gerek işlevi gerekse konumlanışı itibariyle kentsel bağlamın sürekliliğini sağlıyor.

Yapı, Portekiz’in uzak geçmişteki Romanesk üslubu ile günümüz arasında bir geçiş unsuru teşkil ediyor. Farklı oranlara, boyutlara, yüksekliklere sahip kütleler çeşitlilik içinde birlik oluştururken, Romanesk üsluba atıfta bulunuyor.

Her kütle ayrı bir sergi alanı olarak düzenlenmiş ve aralarında oluşan sokaklar, şeffaf tasarlanarak güneş ışığının yapıların alt katlarına, iç bölümlerine kadar sokulması sağlanmış.

Anıtsal sergi alanları, hem ölçek hem de formlarıyla Romanesk yapıları anımsatıyor. Romanesk mimaride kullanılan çatı tiplerinden biri yeniden yorumlanarak modernize edilmiş.

Yapıda brüt betonla beraber doğal taş kullanılmış. Modern mimarinin sunduğu olanaklar kullanılırken geçmiş de unutulmayarak, farklı zaman ve üsluplar arasında bir simbiyoz oluşturulmuş.