Roma Kolektif Yaşam Yarışması

Bee Breeders ve Archhive Books işbirliğiyle düzenlenen Roma Kolektif Yaşam Yarışması’nda katılımcılardan, Roma’da ortak yaşam tarzının ideallerine uyan, uygun fiyatlı konutlar tasarlamaları bekleniyor.

Roma Kolektif Yaşam Yarışması tasarımcılara, düşük gelirliler için kolektif yaşam tarzına uygun, tamamen yeni bir yaşam alanı tasarlama fırsatı sunuyor.

Yüzlerce yıldır var olan kolektif yaşam kavramı, günümüzde özellikle Batı toplumlarında yeniden ortaya çıkmaya başladı. Komüniteler, içinde sakinlerin yemeklerini paylaştıkları, birlikte çocuklarına baktıkları, sosyalleştikleri ve birçok şekilde etkileşimde bulundukları ortak alanların oluşturulduğu bilinçli bir mimarlık yoluyla yaratılıyor. Bunun yanı sıra büyük şehirler daha az ekonomik hale geldikçe, bireyler birbirlerinden her zamankinden daha izole ve ayrı hissederek, yalnızlaşabiliyorlar. Roma bunun aksine yine de çeşitli nedenlerle dünyanın en ucuz şehirlerinden biri olma özelliğini koruyor.

Yarışmada, Roma şehir merkezinde yüzlerce apartman dairesi yapmak yerine, kentin koşturmacası içinde hayatlarını sürdürecek olan topluluğun kolektif yaşamaları için yeni mekân önerileri bekleniyor. Tasarımların, mevcut konut kapasitesini artıracak ve şehrin her tarafına yayılıp uygulanabilecek şekilde esnek olması, ayrıca alan ve malzeme kullanımı bakımından da minimal bir anlayışla oluşturulması gerekiyor.

Yarışmada konut birimlerinin sayısı ve büyüklüğü bakımından herhangi bir kısıtlama yapılmamakla birlikte, belirli bir proje yeri de verilmiyor. Katılımcılar, Roma’da uygun gördükleri bir alanı seçmekte özgür. Yarışma sonucunda birinci, ikinci ve üçüncülük ödüllerinin yanı sıra, 2 özel ödül ve 6 mansiyon ödülü verilecek. Yarışmanın son teslim tarihi ise 6 Haziran 2019.

Ödüller

Birincilik Ödülü: 3,000 Dolar

İkincilik Ödülü: 1.500 Dolar

Üçüncülük Ödülü: 500 Dolar

Detaylı bilgi için tıklayınız.