Rio Evi

Mimari Tasarım
Olson Kundig

Tasarım Ekibi
Tom Kundig, Edward Lalonde, Fergus Knox, Phil Turner, Gizmo Design

Proje Yeri

Rio de Janeiro, Brezilya

Ana Yüklenici
Construtora São Bento

Strüktür Mühendisliği
MCE Structural Consultants and Mauro Jorge

Mekanik, Elektrik ve Tesisat Projesi
WSP ve GreenWatt

Peyzaj Tasarımı
Isabel Duprat Landscape Architecture

Aydınlatma Tasarımı
O- Lighting Design

Tamamlanma Tarihi
2018

Proje Alanı
140 m2

Fotoğraflar
Maíra Acayaba

Olson Kundig tarafından tasarlanan ve oldukça küçük bir ayak izine sahip olan Rio Evi, şehrin, denizin ve Rio’nun sembollerinden “Kurtarıcı İsa” heykelinin manzarasını sunuyor.

Uzun yıllar Rio de Janeiro’da yaşayan işveren, Tijuca Ulusal Parkı’nın bitişiğindeki arsada inzivaya çekilerek sanat ve doğanın tadını çıkarmak üzere Rio Evi’ni inşa ettirmiş. Oldukça küçük bir ayak izine sahip olan 140 metrekarelik ev, kullanıcılarını şehir hayatının kargaşasından uzaklaştıran bir sığınak olarak tasarlanmış.

Evin mekanları şehrin, denizin ve Rio’nun sembollerinden “Kurtarıcı İsa” heykelinin manzarasını sunan güney cephesinde konumlandırılmış. Zemin kattaki veranda ve mini mutfak ise tamamen doğa ve manzarayle bütünleşmiş.

Çelik ve camdan oluşan kutu biçimindeki ev, biri şömineleri de içeren iki beton kütle ile araziye yerleşiyor. Yerel malzeme paletine sahip yapıda aynı zamanda yerel inşaat teknikleri kullanılmış. Korozyonun ciddi bir tehdit oluşturduğu, nemli iklime sahip bölgede yer alan evde boyalı, deniz sınıfı paslanmaz çelik kullanılmış.