RIBA+VitrA ile Mimar Sohbetleri: “Ben van Berkel”

VitrA, RIBA iş birliğiyle düzenlediği konuşma dizisi kapsamında, UNStudionun kurucularından Ben van Berkel’i, 3 Martta Uniq İstanbulda konuk edecek.

VitrA, RIBA (İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü) iş birliğiyle Eylül 2018’den bu yana İngilterede mimar sohbetleri düzenliyor. Uluslararası mimarlık camiasının öncü isimleriyle çağdaş meslektaşlarının ağırlandığı RIBA+VitrA ile Mimar Sohbetleri’nin 16. buluşması Mart ayında Türkiye’de gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıl Daniel Libeskind’ın ülkemize konuk olmasının ardından, bu kez de Ben van Berkel İstanbul’da sahne alacak. Kurucuları arasında yer aldığı UNStudio’nun son dönem işlerinin yanı sıra, mimarlık ve onu şekillendiren unsurlarla ilgili araştırmalar hakkında konuşacak. Uniq İstanbul’da 3 Mart 2020de saat 19:00’da düzenlenecek etkinliğe VBenzeri.com adresinden kayıt olanlar, RIBA+VitrA ile Mimar Sohbetleri’nin İstanbul etkinliğini ücretsiz izleyebilecek.

Mimarlık eğitimini Amsterdamdaki Rietveld Akademisinde tamamlayan Ben van Berkel, UNStudio’yu Caroline Bos ile birlikte 1988’de kurdu. Rotterdam’ın simgelerinden Erasmus Köprüsü’nü yapan UNStudio, son dönemde Katar’da metro, Frankfurt’ta karma bir yapı ve Dubai’de Wasl Kulesi gibi projelere imza attı. Stuttgart’ta Mercedes-Benz Müzesi, Hollanda’da Arnhem İstasyonu, Hangzhou’da Raffles City, Londra’da Canaletto Kulesi, New York’ta özeli bir villa ve Singapur Üniversitesi Teknoloji ve Tasarım Fakültesi gibi projeleri hayata geçirdi. 2017’de sağlık ve mimarlık konulu sunumuyla Tedx konuşmacısı olan van Berkel, halen Hollanda Dışişleri Bakanlığı İnşaat Endüstrisi Danışma Kurulu’nda görev yapıyor. 2018de insan odaklı teknoloji çözümleri üretmek hedefiyle yola çıkan UNSensei kuran van Berkel; “iPhone döneminde yaşıyoruz ancak mimarlık ve inşaat halen Walkman sürecinde!.. UNSense ile inovatif teknolojileri inşaat sektörüne entegre ederek insanların yaşamını iyileştirmeyi hedefliyoruz” diyor.