Restaurant of Shade

Künye

Mimari Tasarım: Nishizawaarchitects

Proje Yeri: Ho Chi Minh City, Vietnam

Proje Tarihi: 2018

Yüklenici: INAX, TOTO, Philips

İşveren: Pizza 4P’s

Alan: 1.375 m2

Fotoğraflar: Hiroyuki Oki

Vietnam’ın Ho Chi Minh kentinde Nishizawaarchitects tarafından yapılan Restaurant of Shade’in tasarımında, daha çok tarımda bitkilere gölge oluşturması amacıyla kullanılan polietilen gölge elemanlarının vernaküler kullanımından esinlenilerek yeni bir tropikal mimari dil yaratmak amaçlanmış.

Restaurant of Shade, Vietnam’ın en büyük şehri Ho Chi Minh’in merkezinde, dört tarafını çevreleyen orta ve yüksek katlı ticaret yapılarının oluşturduğu bir bölgede bulunuyor. Restoranın dikkat çeken gölge elemanları, tropikal gün ışığının etkisini en aza indiriyor. Bu polietilen elemanların tasarımında, ışık-gölge etkisi düşünülerek yer yer boşluklar oluşturulmuş. Bu yarı şeffaf yüzeyler, sadece gölge oluşturmakla kalmıyor aynı zamanda gün ışığıının etrafı oldukça parlak gösteren etkisini de yumuşatıyor.

Çevresindeki yoğun kent dokusuyla kontrast oluşturarak, kente eklemlenen bir katalizör görevi gören bu mekân, çeşitli bitkilerle desteklenerek, kullanılan gölge elemanlarıyla uyum sağlayacak şekilde kurgulanmış. İnsanları bitkilerle ve doğayla, iç mekânları da dışarıdaki kent dokusuyla bütünleştirmeyi amaçlayan tasarımcılar, kentin içinde sessiz ve davetkâr bir şekilde yer alan bu mekânın, kent yaşamına entegre olmasını amaçlamış.