Reserva do Vale Şapeli

Künye

Mimari Tasarım

Kruchin Arquitetura

Tasarım Ekibi

Samuel Kruchin (author); Peter Ribon, Aline Stievano and Cristiane Souza Gonçalves (Coordination); Lucas Leite, Larissa Carrelli, Ana Carolina Ribeiro (collaborators)

Proje yeri

Nova Serrana, Brezilya

Statik Proje

NG Engenharia

Proje Tarihi

2010

Tamamlanma Tarihi

2016

Alan

197 m²

Fotoğraflar

Daniel Ducci

Kruchin Arquitetura tarafından, Nova Serrana’daki Reserva do Vale yerleşimi için tasarlanan şapel; eliptik bir tabana oturan eğimli duvarları ve dışbükey tavanıyla eğrilerin çeşitli yönlerde tezahür ettiği bir kompozisyon sunuyor.

Minas Gerais/Nova Serrana’da ortak mülkiyet alanlarına sahip bir konut grubu inşa eden Kruchin Arquitetura, yerleşime ek olarak bir de şapel tasarlamış.

Projenin başında bulunan Samuel Kruchin, yıllar önce çok etkilendiği São João del Rei Katedrali’ni tekrar ziyaret ederek, onu etkileyen geometriyi eskize aktarmış. Barok kilisesinin iç geometrisini şapel projesi için bir taslak olarak kullanan Kruchin Arquitetura, yalın bir iç mekan oluşturmak için göz yoracak tüm öğelerden kaçınmış.

Bir barajın kenarında inşa edilen şapel bir çok merkezden görülebiliyor. Kruchine’e göre dini pratiklerin gerçekleştiği bir alandan fazlası olan yapı, aynı zamanda bir heykel teşkil ederek yerleşim sakinlerinin huzur aradığı bir yer haline geliyor.

Yapıda brüt beton tercih edilerek tüm yüzeylerde bütünlük ve sadelik sağlanmış. Çatıda ve cephedeki küçük açıklıklardan alınan kontrollü ışık, ibadet mekanlarının mistik atmosferini yansıtıyor.