Renkli DYOloglar’ın Bu Haftaki Konukları: Özlem Yalım ve Ümit Altun

Renkli DYOloglar söyleşi serisinin bu haftaki konukları, endüstri ürünleri tasarımcısı ve stratejik tasarım yöneticisi Özlem Yalım ile endüstri ürünleri tasarımcısı Ümit Altun olacak.

DYO’nun AURA İstanbul iş birliğiyle gerçekleştirdiği ve renklerin farklı disiplinlerin bakış açısı ile ele alındığı Renkli DYOloglar “Türkiye’nin Renkleri” canlı yayın söyleşi devam ediyor.

Renkli DYOloglar kapsamında bu haftaki söyleşi, 17 Ağustos Salı günü saat 20.00’da endüstri ürünleri tasarımcısı ve stratejik tasarım yöneticisi Özlem Yalım ile endüstri ürünleri tasarımcısı Ümit Altun ile gerçekleşecek.

1972 Ankara doğumlu olan Özlem Yalım, ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı (Lisans) bölümünü bitirdi. 20 yıllık meslek yaşamında ambalaj, ticari mekân, konut, modüler alan, sergileme, kurumsal kimlik, endüstriyel ürün, mobilya, aksesuar, etkinlik gibi pek çok farklı alanda tasarım
projeleri, ürünleri ve uygulamaları gerçekleştirdi.

Türk tasarımının ve tasarımcılarının tanıtımını amaçlayan “doT: designers of Turkey” organizasyonunu kurdu, beraberinde Fesorient, Objekült, Aquagalata projelerini oluşturdu ve sundu. Contemporary İst, Design Week, NTV- Türk Mucit gibi pek çok kurumun etkinliklerinde üstüste danışman, konuk konuşmacı, jüri üyesi olarak yer aldı. Çeşitli markalar, kuruluşlar ve ajanslar için tasarım danışmanlığı, yaratıcı iletişim ve pazarlama hizmetleri verdi.

2010 yılından itibaren İKSV tarafından düzenlenen ilk İstanbul Tasarım Bienali’ni oluşturdu, etkinliğin hazırlıklarını ve direktörlüğünü 2014’e kadar yürüttü. Özlem Yalım “Turkish Time” dergisi tarafından, 2011-2012 yıllarında arka arkaya Türkiye’nin en yaratıcı 50 kişisi listesinde yer aldı.

1965 yılında Milas’ta doğan Ümit Altun, Mimar Sinan Üniversitesi’nde Endüstriyel Ürün Tasarımı öğrenimi gördü ve 1985 yılında mezun oldu. Çeşitli kurumsal şirketlerde tasarımcı ve tasarım yöneticiliği görevlerinde çalıştı. 2004 yılından beri kendi kurmuş olduğu DesignUM’da otomotivden
elektrikli ev aletlerine, elektronik eşyadan medikal ürünlere kadar birçok farklı sektöre tasarım ve tasarım danışmanlığı hizmetleri veriyor. Tasarlamış olduğu ürünler ile ilgili çok sayıda tasarım ödülü bulunuyor.

Her hafta DYO Boya’nın YouTube sayfasından canlı yayınlanacak söyleşilerde birbirinden değerli konuşmacılar, üzerinde yaşadığımız toprakların kültürel yapısının hayatımıza kattığı renkleri farklı yönlerden ele alacaklar. Canlı yayınları DYO Boya’nın http://youtube.com/dyoboyalari YouTube
kanalı üzerinden takip etmek mümkün…