Refuge

Mimari Tasarım
NWLND Rogiers Vandeputte

Proje Yeri
Flanders, Belçika

Strüktür Mühendisi
Util

Peyzaj Tasarımı
Jeroen Provoost

Tamamlanma Tarihi
2021

Fotoğraflar
Johnny Umans

NWLND Rogiers Vandeputte tarafından tasarlanan ve bir evin bahçesinde yer alan gravür stüdyosu Refuge’nin renkli beton kabuğu, evin koyu renkli tuğlalarına referans verirken, cephelerinde yer alan açıklıklar doğa ve ev ile diyalog kurmasını sağlıyor.

Refuge (Sığınak), Belçika’nın Flanders bölgesindeki bir banliyöde, bir evin bahçesinde yer alan renkli betondan üretilmiş bir bahçe pavyonu.

Evin zemin katı yerden yükseltilmiş bir kaide üzerinde oturuyor ve doğal çevrenin ve yeşil dokunun aksine mevcut villaya anıtsallık hissi veriyor. Ev gibi, alanın ortasında konumlandırılan Refuge pavyonu da, evin koyu kırmızı tuğlalarına referans veren kırmızı beton kabuğu sayesinde çevresinden ayrışıyor.

Bahçe pavyonu, bir filtre havuzu, veranda, bisiklet kulübesi ve depolama odası gibi mekanlar ve peyzaj unsurlarıyla çevrelenmiş. Pavyonun içinde ise, manzarayı çerçeveleyen açıklıklara sahip bir havuz ve bir gravür stüdyosu bulunuyor. Çarpıcı kırmızı betonun kalıp panelleri, iç mekanlarda kaplama malzemesi olarak yeniden kullanılmış.

Çatı plakasındaki oyuğun plan düzlemindeki dairesel şeklini tamamlayan bir “hortus conclusus” (kapalı bahçe) oluşturulmuş. Peyzaj tasarımı da buradan yola çıkılarak yapılmış. Mekanlar boyunca kullanıcının karşısına çıkan her çerçeve, mevcut ev ve doğa ile diyalog halinde.