Rail Baltic Ülemiste Demiryolu Terminali

Künye

Mimari Tasarım

Zaha Hadid Architects

Tasarım Ekibi

Patrik Schumacher, Gianluca Racana, Ludovico Lombardi, Michele Salvi, Luciano Letteriello, Kate Revyakina, Serra Pakalin, Yuzhi Xu, Anthony Awanis, Hendrik Rupp, Davide del Giudice

Proje yeri

Talinn, Estonya

Yerel Ortak

Esplan

İşveren

Rail Baltica Estonia

Fotoğraflar

Jannes Linders, Michael Van Oosten

Esplan ortaklığında Zaha Hadid Architects tarafından, Tallinn‘de tasarlanan Rail Baltic Ülemiste Demiryolu Terminali, diğer ulaşım alternatiflerine ve kent yaşamına entegre olarak çok yönlü bir istasyon tanımlayacak.

Estonya’dan Esplan ile çalışan Zaha Hadid Architects, Rail Baltic’in yeni terminali için Tallinn/Ülemiste’de açılan ve 2019 Eylül’de sonuçlanan yarışmada birincilik ödülünün sahibi oldu. Terminal, Tallinn, Riga ve Vilnius’u Avrupa hızlı tren ağına bağlayan Rail Baltic hattının başlangıç noktası olacak.

Ülemiste Terminali; Tallinn Havalimanı’nı kullanan yolcuların, ulusal – uluslararası demiryolu yolcularının ve yerel halkın kullanımına yönelik, çok yönlü bir istasyon olarak tasarlanmış. Yapı içindeki sirkülasyon rotası, tramvay ve otobüs duraklarıyla entegre olarak yerel halkın günlük yaşamını kolaylaştırma amacı taşıyor.

Yaya köprüsünü de içerecek olan terminal, yol kenarlarında raylara dik fakat merkezde 45 derece bükülen büyük bir köprü görüntüsü veriyor.

Demiryolu hattının faaliyetini mümkün olduğunca erken başlatmak için, modüler ve fazlar halinde inşa edilecek olan yapının 2026 yılında tamamlanması planlanıyor.