Punta Majahua

Mimari Tasarım
Zozaya Arquitectos

Tasarım Ekibi
Daniel Zozaya Valdés and Enrique Zozaya Diaz, Carlos Morales, Luis Alonso, José Antonio Vázquez, Ana Karen Cadena, Esthela Valenzuela, Ana Karen Cadena, Jesus Lopez, Cesar Octavio

Proje Yeri

Troncones, Meksika

Strüktür Tasarımı
Omar Hernández

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
7.773 m2

Fotoğraflar
Cesar Belio, Daniel Zozaya, Leonardo Palafox

Zozaya Arquitectos tarafından tasarlanan Punta Majahua, yerel ve çağdaş mimari arasında denge kurularak tasarlanan organik ve dinamik hacimlerden oluşuyor.

Punta Majahua, Meksika’nın Guerrero eyaletinde, Troncones’in kuzeyindeki bir yarımada üzerinde, okyanus kenarındaki on bin metrekarelik bir arazide konumlanmış bir konut yerleşimi.

Proje kapsamında 39 daireyi içeren üçer katlı altı binaya, kapalı garaja, derin ve sığ havuzlara, idari ofise, spor salonuna, personel ve servis alanına, sakinlerin tüketimi için meyve bahçelerine ve yeşil alanlara yer verilmiş.

Tasarım ekibi, arsanın konumu ve topoğrafyasından faydalanarak Pasifik Okyanusu’nun manzaralarını sunarken aynı zamanda mahremiyet sağlayan, organik ve akıcı çizgilere sahip bir yerleşim yaratmış. Geleneksel doksan derecelik açılardan uzaklaşılarak tercih edilen kavisli duvarlar ile bütünsel bir mimari çözüm sağlandığı gibi doğal havalandırma destekleniyor ve zengin mekansal deneyimler sunuluyor.

Projede bambu, kuru palmiye dalları, doğal taş, dövülmüş mermer, parota ahşap gibi bölgenin geleneksel melzemeleri kullanılmış. Böylelikle, yerel ve çağdaş mimari arasında denge kurularak akıcı ve dinamik hacimler yaratılmış.

Enerji tüketimini azaltmak için mekanlar kuzeye yönlendirilmiş. Projenin çevre düzenlemesi, yerel ekosistemin analizi ve kavranması aşamalarının ardından şekillenmiş. Bölgedeki kuraklık sorunu, tasarım ekibini az su tüketen peyzaj öğeleri seçmeye itmiş. Kendi su arıtma sisitemine sahip yerleşimde gri su, bitkileri sulamak üzere tekrar kullanılıyor.