Prat Vermell Marinası’nda 72 Sosyal Konut Birimi

Mimari Tasarım
MIAS Architects + Coll-Leclerc

Proje Yeri
Barselona, İspanya

Tamamlanma Tarihi
2023

Toplam İnşaat Alanı
7670 m²

Fotoğraflar
Adria Goula

Barselona’da yer alan, MIAS Architects ve Coll-Leclerc tasarımı Prat Vermell Marinası’nda 72 Sosyal Konut Birimi, mekanın hafızasını koruyan mekansal tercihlerinin yanı sıra zorlayıcı bir parselde her biri optimum iç mekan koşullarına sahip konutlar barındırıyor.

Prat Vermell Marinası, Barselona’da, Montjuic’in güneyinde, on dokuzuncu yüzyılın ortalarında kurulmuş bir tekstil kolonisine ait, denize çok yakın eski bir alan. Tekstil kolonisinin buradaki çayırlarda kumaşlarını boyamaları ve kurutmaları ardından bu rutin, bölgeye bugünkü isminin, Kızıl Çayır Marinası anlamına gelen Marina del Prat Vermell’in, verilmesine sebep olmuş. 

Ulldecona, Cal Ciso ve Pontils sokaklarının kesişimi, üçgen bir parsel tanımlıyor. Bu üçgen parselin kendine has durumu, mimarların projeye verdiği karşılığı şekillendirmiş: Genel organizasyonda üçgen formun entegrasyonunu korurken, konutların ortogonal iç mekan bölümlendirmesinin netliğini ve akılcılığını engellememek. Parseldeki üç köşe, basitleştirilmeden ya da pahlanmadan kapalı üçgenler olarak tutulmuş.

Yeterince sosyal konutu barındırırken bunların hepsine iki oda ve optimum havalandırma, güneş ışığı ve manzara sağlamak için mimarların kararı kuzey-güney yönlenmesine sahip iki pasaj ve iki veranda ile yapı bloğunu 5 parçaya bölecek bir plan şemasını kullanmak olmuş. Böylece yerel yönetmeliklere uygun olarak, hepsi sabahtan öğleden sonraya kadar ışık alan odalara sahip konut birimleri elde edilmiş. Yapı kompleksinin algılanışı, bakış noktasından kaynaklanan muğlaklıklar barındırıyor. Doğu ve batıda yer alan köşelerden bakıldığında, belirli yerlerde yarıklara sahip yekpare bir blok olarak algılanan tasarım, güneyden bakıldığında ise 92 metre boyunca kesintisiz olarak devam etmek yerine 5 parçaya bölünerek ışığın içeri girmesine izin veren dengeli bir kütle kurgusu olarak algılanıyor. Cephenin doluluk ve boşluğu da bakış yönüne göre çeşitlilik gösteriyor.  

Özetle, Prat Vermell Marinası’nda 72 Sosyal Konut Birimi, hem kompakt hem de geçirgen bir yapı. Parselin üçgen geometrisinin hacminin de belirleyicisi olması sayesinde kompakt; her birinde köşe düzeni ve 12 adet daire bulunduran birbirine denk bloklara bölünmesiyle de geçirgen özellik gösteriyor. 

Endüstriyel kazılara sebep olacak malzemelerden kaçınarak daha hafif birimlerin kullanılmasıyla yapının karbon ayak izinin minimize edilmesi amaçlanmış. 72 Sosyal Konut Birimi’nin inşaatında prefabrike birimlerin kullanması tercih edilmiş. Şaşırtmalı bir düzene sahip olan cam şeritler ve 17mm kalınlığında, kırmızı renkli, yivli fiber katkılı betonarme plakalar, eskiden burada kurutulan kumaşların kat izlerinin hafızalardaki görüntüsünü canlandırma amacıyla cephe tasarımında tercih edilen malzemeler olmuş. Bu cephe plakaları, etraflarındaki 120mm metal çerçevelerle, kendi iç yüzeylerinde yalıtılmış, böylece ısıl geçirgenlik düşük tutulmuş. “Bubble-deck” sistemi kullanılan yapıda, döşeme yükleri %35 azaltılarak daha geniş konsol çıkmalar mümkün hale getirilmiş ve alanın kendine has geometrisinin gerekliliklerine daha iyi uyum sağlanmış. Bubble-deck, geri dönüştürülmüş silindir PVC’den oluşuyor; yapının yükünü hafifletirken aynı zamanda karbon ayak izinin düşmesini sağlıyor.

Yapının içerisinde biyoçeşitliliği artırmak ve ısı adası etkisini azaltmak için pasajlar boyunca ve çatının üzerinde devam eden, kırmızı çiçekler barındıran bir bir peyzaj tasarlanmış. Bu pasajlara aynı zamanda alan içerisindeki hareketliliği artırmak adına bisiklet yolları da entegre edilmiş. Prat Vermell Marinası’ndaki 72 Sosyal Konut Birimi, 2024 yılının başında hizmete açıldı ve 2023 Los Angeles Architecture Masterpize, Sosyal Konut ödülünün sahibi oldu.