Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Yeniden Ziyarete Açıldı

Suna ve İnan Kıraç Vakfı kültür kurumları Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, sergi mekanları ve ortak alanların gerekli hijyen ve sosyal mesafe önlemlerine göre düzenlenmesinin ardından sanatseverlerle yeniden buluştu.

İstanbul kültür sanat yaşamının önemli durakları arasında yer alan Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, kontrollü sosyal hayata geçişle birlikte, ziyarete açıldı. Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla Mart ayı ortasında geçici olarak kapılarını kapatan Müze ve Enstitü, bu süreçte dijital sergilerini ve yayınlarını açık erişime sunmaya devam ederken; film, konuşma ve öğrenme etkinliklerini ise çevrimiçi olarak sürdürdü. Haziran ortasından itibaren faaliyetlerini kademeli şekilde fiziksel ortama taşıyacak olan Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, dijital etkinliklerine de ara vermeden devam edecek.

Kapılarını 16 Haziran Salı günü açan Pera Müzesi ilk etapta; Oryantalist ResimKütahya Çini ve SeramikleriAnadolu Ağırlık ve Ölçüleri koleksiyon sergilerini sanatseverlerle buluşturuyor.. Müze Haziran sonuna dek salıdan cumartesiye 11.00 – 18.00, pazarları ise 12.00 – 18.00 saatleri arasında ücretsiz gezilebiliyor. Hijyen ve sosyal mesafe tedbirleri doğrultusunda sergi salonları, Pera Cafe ve Artshop’ta aynı anda sınırlı sayıda ziyaretçi kabul ediliyor. Pera Öğrenme Atölyesi ve Oditoryum’da gerçekleştirilen etkinlikler ise dijital ortamda gerçekleştirilmeye devam ediyor. Hazırlıklarına başlanan yeni süreli sergilerin, salgının kontrol altına alınmasıyla birlikte, yakın bir tarihte sanatseverlerle buluşması planlanıyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na bağlı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü de 15 Haziran’da giriş katında yer alan sergi salonunu ziyarete açtı. Sanatseverler kısa bir aranın ardından, enstitünün güncel sergisi “Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler”i yeniden izleme fırsatı buluyor. Ücretsiz gezilebilen sergi, pazar hariç her gün 11.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Kütüphane bölümü ise rezervasyonla araştırmacıları ağırlamaya devam ediyor.

Her iki kurum, ziyaretçilerini sağlıklı bir ortamda ağırlayabilmek için hijyen önlemlerini artırmış. Mekanlar düzenli aralıklarla dezenfekte edilirken, ziyaretçiler için her katta el dezenfektanı bulunduruluyor. Girişe yerleştirilen termal kameralarla vücut ısısı ölçümü yapılıyor, ziyaret süresince maske kullanımı zorunlu ve yönlendirme işaretleri ile sosyal mesafenin korunması sağlanıyor. Bina içindeki ziyaretçi sayısı ise sınırlı tutuluyor.