Pan Pacific Orchard

Mimari Tasarım
WOHA Architects

Proje Yeri
Singapur

Tamamlanma Tarihi
2023

Toplam İnşaat Alanı
19 625 m²

Fotoğraflar
Darren Soh, Patrick Bingham-Hall, Studio Periphery

Singapur’da yeşil bir simge olma niteliği taşıyan Pan Pacific Orchard, yüksek katlı ve yoğun kent dokusu içerisine doğayı dahil etmeyi ve biyolojik çeşitliliği artırmayı mümkün kılan yenilikçi bir tasarım sunuyor. 

Pan Pacific Orchard’ın tasarımı, yüksek katlı tropikal konaklama için yeni bir prototip öneriyor. 10 Claymore Road adresinde yer alan otel, konuk odaları, sosyal alanlar ve bahçe teraslarından oluşan bir matris içeren dört farklı katmanı boyunca tropikal, esintili açık hava mimarisi ve yemyeşil bir doğaya sahip. 

Zemin seviyesinde yer alan orman terası, Claymore Road’dan Claymore Drive’a, orman ağaçlarıyla çevrili basamaklı bir su plazasıyla basamaklanıyor. Bu dramatik giriş, Claymore Yolu’nu Orchard Yolu’na bağlayan ve hem konuklara hem de halka yoğun yapılaşmış bölgenin koşuşturmacasından ve karmaşasından bir mola sunan, kamuya açık bir kentsel bağlantı olarak tasarlanmış. Yukarıdaki sahil terası, organik şekilli zümrüt lagünü, kıvrımlı kumlu sahili ve kalabalık Orchard Yolu’nun üzerinde yüzen palmiye ağaçlarıyla tropik bir vaha oluşturuyor. Daha yukarıda, bahçe terası sessiz Claymore yerleşim bölgesine doğru yöneliyor. Otelin bar ve lounge kısmı ile çevrili  gökyüzü terası, yansıma havuzları ve saksı yatakları ile bakımlı bir bahçe sergiliyor.

Bulut teras, en üstte 400 kişilik bir balo salonu, etkinlik odası, ekici adalar ve yansıma havuzlarıyla çevrili peyzajlı bir etkinlik meydanından oluşuyor. Teras, yukarıdaki bir fotovoltaik gölgelik tarafından korunuyor. Yeşil sütunlar her bir terası sabitliyor ve dört katmanı görsel olarak birbirine bağlıyor. Teraslardaki peyzajla birlikte bina, kendi alanının %200’ünü yeşilliklerle değiştiriyor. Yeşillik seçimi her bir katmanın temasını yansıtıyor, doğayı ve biyolojik çeşitliliği şehre geri getiriyor. Yenilikçi form ve organizasyon, cömert bahçeler ve kamusal alanlarla birlikte yüksek yoğunluk sağlıyor.

Pan Pacific Orchard, normalde iç mekanlarda saklı olan kutlamaları ortaya çıkararak şehrin canlılığına katkıda bulunuyor. Bu, sıcak nemli havanın, düşük rüzgar hızlarının ve sık ama öngörülemeyen şiddetli yağışların tamamen açık hava etkinliklerini zorlaştırdığı Singapur’un ekvatoral iklimi için özel olarak tasarlanan açık hava, çapraz havalandırmalı ancak korunaklı alanlar sayesinde mümkün oluyor. Bu bahçe hacimleri hem odalara hem de komşulara manzara sağlayarak, çoğu yüksek yoğunluklu ortamda eksik olan komşulukla mekansal bir etkileşim yaratıyor. Aynalı tavanlar manzarayı ve etkinlikleri aşağıdaki sokağa yansıtıyor. Aynı şekilde, imzası niteliğindeki sarmaşık kaplı sütunlar da güçlü bir yeşil ifade oluşturuyor. Devasa hacimler teras ve odalar için dev güneşlikler olarak işlev görürken, yansıtıcı tavanlar termal ayna görevi görerek bahçelerin ve suyun yüzey alanını iki katına çıkararak radyan soğutma sağlıyor.

Pan Pacific Orchard, enerji ve su ihtiyacını azaltan aktif sistemler ve pasif tasarım stratejileri ile Singapur’un en yüksek çevre sertifikası olan Green Mark Platinum derecesini almış. Singapur’un kendine özgü bahçe oteli ve ünlü Orchard Yolu’nda yeşil bir simge oluşturuyor.