Orkinos Balığının Formundan, Doku ve Renklerinden İlham Alan Bir Restaurant: Balfegó Restaurant

İçmimari Tasarım: El Equipo Creativo

Tasarım Ekibi: Oliver Franz Schmidt, Natali Canas del Pozo, Lucas Echeveste Lacy

Proje Yeri: Barcelona, İspanya

Tamamlanma Tarihi: 2017

Aydınlatma Tasarımı: Artec3

Fotoğraflar: Adrià Goula

 

Orkinos balığının formundan, doku ve renklerinden ilham alan Balfegó Restaurant, ziyaretçilerini deniz altına bir yolculuğa çıkarıyor. Balfegó, Akdeniz’de 5 kuşaktır balıkçılık yapan Katalonya kıyısında küçük bir kasabada yaşayan bir ailenin soyadı. Bugün “Balfegó” markası kırmızı orkinos balığının uluslararası ölçekte en büyük üreticilerinden biri ve dünyanın en ünlü şefleri, özellikle Japonlar tarafından büyük beğeniyle karşılanıyor. Ancak marka adı olarak “Balfegó” çok bilinmiyordu. Bu nedenle Balfegó ailesi El Equipo Creativo’ya başvurdu. İşverenin mimarlık bürosundan istediği markayı halka tanıtacak gastronomik bir mekânın tasarlanması işiydi.

Balfegó Restaurant, Barselona’nın en önemli ticari arterlerinden biri olan Diagonal Caddesi üzerinde yer alıyor. Bu gastronomik mekân özellikle kırmızı orkinos balığıyla yapılmış özel yemekler sunuyor. Çok çeşitli formatta tadımın yanısıra, müşteriler ürünün görünüşünden, çeşitli bölümleri ve kesimleri arasında var olan farklılıklara kadar orkinos balığının farklı yönleri hakkında bilgilendiriliyorlar. İç mekân tasarımı da bu yönde farklı bir iletişim unsuru olarak kullanılmış. Her bir bölüm ürünün başka bir yönünü yansıtıyor.

“Mavi Oda”

Ana mekân diyebileceğimiz “Mavi Oda” ziyaretçileri denizin derinliklerine götürüyor.  5 metre yüksekliğinde dalgalı formda yarı saydam bir perde yardımıyla mekâna derinlik verilmiş.  Üç büyük oval paslanmaz çelik tezgâhın üzeri koyu renk taşla kaplanmış.  Restoranın genelde en kalabalık yeri 5 metre uzunluğundaki sushi bar oluyor.

Çeşitli yüksekliklerde organik formlu ahşap masalar geniş bir müşteri yelpazesine hitap ediyor. Koyu kırmızı sandalyeler, koyu mavi mekânda ilginç bir zıtlık oluşturuyor. Mekândaki başka bir ilginç öğe de müşterilerin başının üzerinde yüzermiş gibi duran balık formları, yemek yiyenleri okyanusta dalış yapmış gibi hissettiriyor.

Bu proje için, yerel üreticilerin özel olarak hazırladığı seramik karoların beşgen biçimi ve asimetrik renklendirmesi sayesinde tasarıma uyumlu bir deniz dibi görüntüsü yaratılması amaçlanmış.

“Ronqueo” Odası

“Ronqueo” orkinosun geleneksel elle kesim yöntemini ifade eden bir terim. Balfegó ailesi Barselona’da yıllar boyunca, önemli mutfak şeflerinin ve bu sektörün profesyonellerinin katılımıyla özel “Ronqueo” seansları düzenlemiş. O nedenle bu mekânda da bu gösterimi yapabilecekleri kolay temizlenebilecek geniş ve özel bir alan olsun istemişler.

Seramik kaplamanın bu odayı temiz ve sterilize bir ortama dönüştüreceği aynı zamanda da orkinosun başka bir özelliği olan derisinin parlak gümüş ve mavi renklerine gönderme yapacağı düşünülmüş ve bunun için sihirli ve gizemli bir atmosfer yaratan degrade tonlarda seramik karolar üretilmiş.

Duvardaki, koyu kırmızı dikdörtgen kutu formundaki öğeler bir renk zıtlığı yaratması için tasarlanmış. Bu kutular sayesinde bu odayla dış dünya ve mutfak arasında bağlantı sağlanıyor. Tavan kaplamasındaki ahşabın kırmızı rengi seramiklerle sıcak bir zıtlık yaratmak için verilmiş. Ahşap, odanın akustik kalitesini de yükseltiyor. Masaların yerleşimi ve şekilleri odaya çok geniş bir esneklik veriyor. Bu sayede alanda konferanslar ya da özel davetler düzenlenebiliyor.

Üst katta ise, toplantılar, küçük etkinlikler ya da daha samimi yemekler için kullanılabilecek birbirine bağlı iki çokişlevli oda bulunuyor. Burada istenilen sıcak, rahat ve samimi atmosferin elde edilmesi için yoğun kırmızımsı tonlar ve çok belirgin şekilde görülebilen çizgiler içeren bir ahşap seçilmiş ve duvarlarda, yerde ve tavanda bu ahşap çeşidi kullanılmış.