Open Design İstanbul Endüstriyel Tasarım Yarışması Başvuruları Devam Ediyor

Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) tarafından, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile yürütülen Açık Kaynak Tasarım Merkezi ve İşbirliği Platformu Projesi kapsamında, endüstriyel tasarımcılarla sanayicileri daha fazla işbirliği yapmaya teşvik etmek için Open Design İstanbul Endüstriyel Tasarım Yarışması düzenlenecek. Yarışmaya başvurular 16 Eylül’e kadar devam edecek ve kazananların ödülleri 26 Eylül’de MAKTEK Avrasya Fuarı’nın açılış töreninde açıklanacak.

27 Eylül tarihinde MAKTEK Avrasya Fuarı Etkinlik Alanı’nda endüstriyel tasarım alanının en prestijli organizasyonlarından olan iF Forum Design’ın Uluslararası Proje Direktörü Frank ZIERENBERG’in, iF Design Award 2022’de ülkemizi temsil ederek ödüller alan Redon Teknoloji A.Ş. Genel Müdürü Atakan AKÇAY ve Hidromek A.Ş. Design Studio Lideri Hakan TELIŞIK’ın konuşmacı olarak yer alacağı ve 11.00 – 12.30 saatleri arasında gerçekleşecek “Endüstriyel Tasarımın Sanayide Yarattığı Katma Değer” konferansı verilecek.

Takım tezgahları sektörünün çatı kuruluşu Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD), yürütmekte olduğu “Açık Kaynak Tasarım Merkezi ve İşbirliği Platformu Projesi” ile takım tezgahları sektöründe küresel rekabetin önünü açacak. Proje kapsamında hayata geçirilecek dijital işbirliği platformu ve ortak kullanımlı tasarım merkezi ile endüstriyel tasarımın katma değer ve kalite algısına faydaları sektör temsilcileriyle daha etkin şekilde paylaşılabilecek. Tasarımcı-sanayici arasındaki bilgi paylaşımının da artırılacağı proje ile sektörde mühendislik ve endüstriyel ürün tasarımcılarının teknik kapasiteleri, bilgi ve becerileri güçlendirilecek. Proje ile Türkiye’nin, takım tezgahları sektöründe yeşil üretim, sürdürülebilir ekonomi, otomasyon, Endüstri 4.0 uygulamalarının yanı sıra tasarımda da dünyada ön plana çıkması hedefleniyor.

Proje hedefleri doğrultusunda, endüstriyel tasarımın önemini geniş kitlelere aktarmak amacıyla TİAD tarafından “Open Design İstanbul Endüstriyel Tasarım Yarışması” organize edildi. Yarışma kapsamında endüstriyel tasarım için; CNC Torna Tezgahı, CNC İşleme Merkezi, ve 3D Yazıcı olmak üzere üç ana konsept belirlendi. Katılımcılar istedikleri ürün tipini seçerek projelerini hazırlayarak yarışmaya başvuru yapabilecekler. Yarışmaya başvurular 16 Eylül 2022 saat 18:00’e kadar www.opendesignistanbul.com adresinde yer alan şartnameye uygun olarak yine aynı adreste yer alan online başvuru modülü aracılığı ile yapılabilecek.