Öğretmen Köyü

Mimari Tasarım

Richard Meier & Partners

Yönetici Ortak

Richard Meier

Yardımcı Ortaklar

Vivian Lee, Dukho Yeon

Proje Mimarları

Ananth Sampathkumar, Chris Townsend

Proje Ekibi
Techan Abe, Jonathan Bell, Remy Bertin, Joseph T. DeSense III, Gil Even-Tsur, Simone Ferracina, Adam Greene, Zheng Huang, Scott Johnson, Katie Kasabalis, Brandt Knapp, Aki Koike, Aung Kyaw, Chris Layda, Dongkyu Lee, Ian Lotto, Diana Lui, Alexander Maymind, Marianna Mello, Hyung Sok Moon, Guillermo Murcia, Stefan Scheiber-Loeis, Hee-Joo Shi

Proje Geliştirici
Ron Beit, President& CEO the RBH Group

Fotoğraflar

Richard Meier & Partners

Richard Meier & Partners tarafından tasarlanan, Amerika’nın New Jersey eyaletinde yer alan Öğretmen Köyü, 123 birimlik sosyal konut, üç sözleşmeli okul, çocuk eğitim merkezi ile Halsey Street, Branford ve Pearl Street boyunca orta ve küçük ölçekli ticaret birimlerini içeriyor.

Öğretmen Köyü adını taşıyan karma kullanım projesi, Newark kent merkezinde Market Street güneyinde, Broad Street batısında yer alıyor. Proje, 123 birimlik sosyal konut, üç sözleşmeli okul, çocuk eğitim merkezi ile Halsey Street, Branford ve Pearl Street boyunca orta ve küçük ölçekli ticaret birimlerini içeriyor. Newark’ın gelişmekte olan topluluğuna örnek bir geliştirme sunmak üzere sürdürülebilir tasarım, yeni peyzaj ve sokak geliştirme stratejileri izlenmiş.

RBH Group LLC CEO’su ve Başkanı Ron Beit projeye ilişkin şunları söylüyor: “Richard Meier & Partners Architects ile son on yılda yaptığımız çalışmalar, Öğretmen Köyü’ndeki yapıların ötesinde Market Street çevresindeki Newark’ın önemli ticari alanlarını dönüştürmeyi amaçlayan SoMa master planını da kapsıyor. Richard Meier, Vivian Lee ve Dukho Yeon’un bu projedeki üstün çabaları, ayrıntılara ve projenin uzun vadeli sürdürülebilirliğine verdikleri önem profesyonelliklerinin ve Newark’ın kalbinde yüksek yaşam standartları sağlama konusundaki özverilerinin kanıtı niteliğinde.”

Her bir yapı kendi yerine özgü ve bağlamıyla ilişkili biçimde tasarlanmış. Sokak cephelerinin yükseklikleri, Newark kent merkezi planına göre belirlenmiş. Yeni geliştirmenin kalbinde yer alan Halsey Street ticaret koridoru, bir dizi mekânla canlı bir sokak yaşamı sunuyor. Konut birimleri ve okullar aşağıdaki sokakların canlılığına ve günışığına açık büyük pencerelere sahip. Newark kent merkezi planı gereğince Halsey Street’e bakan bütün yapılar dört kat yüksekliğinde ve 60 feet’i geçmiyor. Ayrıca bölgeleme koşulları uyarınca yapıların Halsey Street’e bakan cepheleri geri çekilmiş.

Richard Meier’in projeye ait yorumu ise şöyle: “Öğretmen Köyü, New Jersey’deki bir dizi proje içerisinde önemli bir yere sahip, projeye dahil olan her bir yapı Newark’ın yeniden canlandırılmasına yönelik çabamızı yansıtıyor. Doğal ışık, projede önemle üzerinde durulan öğelerden biri; her bir daire ve her bir derslik, tümüyle doğal ışıktan yararlanırken mahalleye açılan çeşitli manzaralara sahip. Işık her bir öğeye ve iç mekânların her bir köşesine dokunarak uyumlu bir bütün oluşturuyor.”

Öğretmen Köyü, Amerika’da, Birleşik Devletler Yeşil Bina Konseyinin, projenin akıllı büyüme, kentleşme ve yeşil yapı standartlarına uyumluluğunu içeren “LEED Neighborhood Development” standardını sağlamayı amaçlayan ilk geliştirme projelerinden biri. Projede eski otopark alanları dönüştürülerek, yakınlarda çalışan öğretmenlere yüksek kalitede sağlıklı yaşam koşullarını karşılayacak bir biçimde güvenli bir çevre sağlayacak olan sürdürülebilir yeni bir komşuluk ünitesi oluşturulmuş. Proje için özellikle, Newark’ın kentsel ve bölgesel toplu taşıma sistemlerinin terminal ve duraklarına yürüme uzaklığında bir konum seçilmiş.

Ortaklardan Vivian Lee; “Öğretmenler Köyü, yapıları birlikte yeni bir topluluk ve mahalle meydana getirmesi nedeniyle büro portfolyomuza eklenen özgün bir tasarım. Newark kent merkezine hem sosyal hem de ekonomik anlamda büyük etkiler yaratacak geliştirme vizyonuyla RBH ekibinin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz” diyor ve ekliyor; “Çevreyi şimdiden büyük ölçüde değişime uğratan okullar, konut ve ticari birimleriyle Öğretmen Köyünün ötesinde, bu bölgenin gelişimindeki gelecek aşamalarda da katkı koymak ve kentsel dokunun değişiminde rol almak istiyoruz.”

Öğretmen Köyü, Halsey Street, William Street boyunca sokak düzenlemesiyle, kentlileri, öğrencileri ve konukları yeni hareketli topluluğun içine ve New Jersey Performans Sanatları Merkezi, NJ Tarih Topluluğu, Newark Müzesi Newark Halk Kütüphanesi, Prudential Center Arena gibi var olan sosyal ve kültürel merkezlere çekerek yer duygusunu yeniden canlandırıyor. Öğretmen Köyü sakinlerinin erişime sahip olduğu açık alanlar arasında üç adet kent parkı ve topluluk bahçeleri de bulunuyor.