Ofis X

İç Mimari Tasarım
Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık

Tasarım Ekibi
Hasan Çalışlar, Kerem Erginoğlu, Özge Üstündağ, Umut Atlı, Elif Özüçağlıyan, Mete Cem Arabacı

Ana Yüklenici
Jeyan Ülkü Mimarlık, ST Mimarlık

Proje Yönetimi
SPM Proje Yönetim

Mekanik Proje
MEP Proje

Elektrik Projesi
ENKOM

Proje Tarihi
2018

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
1.500 m2

Fotoğraflar
Cemal Emden

Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık, Ofis X projesi ile ofislerin hiyerarşik mekansal kurgusunu yeniden yorumlayarak demokratik bir çalışma ortamı sağlamış.

Levent’teki bir plazanın iki katına yerleşmiş Ofis X, 200’den fazla firma çalışanına ev sahipliği yapıyor.

Geleneksel bir plan şemasına sahip eski ofis, genelde kapalı ofislerden ve efektif bir şekilde kullanılayan yüksek kapasiteli toplantı odalarından oluşuyormuş. Kullanıcılara rahat bir çalışma ortamı sağlayamaması üzerine yönetim sürekli hareket halinde, genelde ofis dışında olan ve çalışanların büyük bir paydasını oluşturan “danışman”ların bu kapalı ofisler yerine açık bir ofis sisteminde çalışmalarının daha doğru olacağını düşünmüş.

Dörtte biri kiralanmış olan birinci plaza katı, firma müşterilerinin giriş alanına ve toplantı odalarına ev sahipliği yaparken tamamı kiralanan ikinci kat, ofisin operasyon alanı olarak kullanılıyor. Binanın 29. katı olan ikinci kata doğrudan giriş olmadığı için, birinci katta bir resepsiyon bankosu ve bankoyla entegre olup ikinci kata çıkan bir merdiven tasarlanmış.

20 partner, danışmanların oluşturduğu Müşteri Servis Ekibi (CSA) ve danışmanları asiste eden Servis Ekibi Asistanları’na (CSSA) ev sahipliği yapan yeni ofisin en alıcı ve belki de en alışagelmedik özelliği, iki partnerin tek bir odayı paylaşması ve bu partner odalarının binanın çekirdeğine dayalı olup, manzaralı ve ışık alan kısımları açık ofise bırakmış olmalarıdır. Alışageldik düzende, hiyerarşik olarak “öncelikli” olan partner odalarının manzaradan yararlanmaları için cepheye dayalı olduğu görülür. Bu öncelik değişikliği ile hem daha demokratik bir çalışma ortamı hedeflenmiş hem de CSA ve CSSA ekiplerinin ofisi daha çok kullanan ekipler olmasından dolayı daha fazla ışık alan mekan onlara verilmiş. Bu partner odaları aynı zamanda birer toplantı odası görevi görüyor ve ekipler tarafından istenilen zamanda rezerve edilebiliyor.

Müşteri servis ekibi -namıdiğer danışmanlar- ikinci katta dağılmış olan açık ofislerdeki masalarda çalışıyor. Danışmanların tek bir noktada sürekli oturmadıkları ve herhangi bir yerde çalışabildikleri göz önünde bulundurularak, masaların sahibi olması gerekmediğine karar verilmiş ve isteyenin istediği masaya oturabilmesi uygun görülmüş. Kişisel kesonu olmayan bu masalarda “temiz masa” kuralı uygulanırken, çalışanlar ortak şifreli dolapları kullanıyor.

Servis ekibi asistanları İK, İşe Alım, Proje Geliştirme, Araştırma, Görsel İletişim, Hukuk, IT ve Finans departmanlarından oluşuyor ve her departmanın kendi çalışma kültürleri, depolama ve toplantı ihtiyaçlarına göre kapalı veya yarı kapalı ofisleri bulunuyor.

Bütün operasyonel ve yardımcı departmanlar ofisin ikinci katında konumlandırılmış. Partner odaları çekirdekte ve diğer kapalı ofisler aralıklı bir şekilde cepheye takılmış. Bu dağılım kattaki dolu-boş dengesini kurarken, ayrı duran bu mekanlar bütün katı dolaşan bir koridorla bağlanmış. Örneğin çekirdeğe dayalı olan yarı açık asistan alanlarının karşısında kapalı ofisler bulunurken, partner odalarının karşısında açık ofisler yer alıyor. Açık ofis ve koridorların üstünde koyu gri çelik taşıyıcılar ve beyaz trapez levhalardan oluşan bir açık tavan var. Bu alanda maksimum tavan yüksekliği kullanılmışken, çekirdeğe dayalı odaların üstünde tavan yüksekliği daha az. Katın başında ve sonunda toplam iki tane 8-10 kişilik toplantı odası ve onların yanında biri ana biri ikincil olmak üzere mutfak ve dinlenme alanı bulunuyor.

Sabit mekansal çözümlere ek olarak, ofisteki hareketli mobilyalar hücre içindeki organeller gibi kat üstünde istedikleri yerlere taşınabiliyor. Bu özellik 3’lü masalar için de geçerli olup, her masa grubunun kendi özel tasarım ortak aydınlatması var. Telefon kulübeleri, oturma üniteleri, puflar farklı renkleriyle kata canlılık katarken, siyah-beyaz-gri tonlarını ve malzemelerin endüstriyel dilini dengeliyor. Bir bütün olarak bu kat daha renkliyken, giriş katı olan birinci kat daha formel bir dile sahip.

Birinci kat ofise giriş katı olup, içinde resepsiyon ve karşılama alanı, üst kata çıkan merdiven, depolama alanı, muhasebe bölümü ve farklı boyutlardaki toplantı odalarından oluşuyor. Kullanıcıları ve müşterileri karşılayan zemin macar taş döşeme olup, aynı taş ile kaplanmış olan resepsiyon bankosu ve merdiven ile bir uyum içinde. Çelik taşıyıcılı merdiven de aynı taştan basamaklardan oluşuyor. Ahşap kaplı duvarları ve ona bağlı tam bir üçgen şeklinde narin bir korkuluğu olan merdivenin altı, resepsiyonistler tarafından depolama alanı olarak kullanılıyor.

Bütün toplantı odalarında, transparanlığı ayarlanabilen akıllı cam sistemi kullanılmış. 4-5 kişilik görüşme odaları, işe alım sürecinde kullanılırken içinde ekran ve video konferans sistemi olan 6-8 kişilik toplantı odaları ise gün içinde çalışanlar tarafından kullanılıyor. Büyük bölünebilir toplantı odası, büyük bir “video wall”a ev sahipliği yaparken, farklı toplantı ve oturma senaryolarında kullanılabiliyor. 2 farklı boy, 3 küçük veya bir 40 kişilik toplantı odası haline gelebiliyor. Bu konfigürasyon için ayakları ve tablası ayrı çalışan, kolay değiştirilebilen bir toplantı masası sistemi kullanılmış.