OCT Sergi Merkezi

Mimarlık Ofisi
Lacime Architects

Mimari Tasarım

Song Zhaoqing

Tasarım Ekibi

Chu Ziyuan, Zhao Xiaoxue, Gao Wa, Li Dengzhou, Xing Yunfan, Liang Hao

Proje Yeri
East side of Baota Road, Lishui District, Nanjing city

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
2500 m2

Fotoğraflar
Liangshan, Yiqiandu images

Lacime Architects OCT Sergi Merkezi’nde, kültürel ve sosyal rutinleri, günlük yaşam sahnelerini mekansal anlamda yeniden kurgulamayı ve yapıyı gelecekteki sanatsal üretimlerin odak noktası haline getirmeyi hedeflemiş.

Nanjing’in karakteristik bir kültürel seyahat merkezi olarak planlanacak tüm planlama ve sergileme alanının ilk projesi olan OCT Sergi Merkezi,  gelecekte toplumun işlevsel dönüşümünün gereksinimlerini karşılayacak. Yongshou Tapınağı Pagodası altında fener gösterisi,  avluda dört neslin bir arada yaşaması, Yigan Nehri kıyısındaki konutlar ve şehirdeki sokakların koşuşturmacası gibi kültürel ve sosyal rutinleri ve günlük yaşam sahnelerini araştıran mimarlar, bu anıları mekansal olarak yeniden üretmeyi ve Lishui’nin gelecekteki kentsel alanı için beklentileri göstermeyi hedeflemiş.

Tasarım, formal olarak Lishui’nin yerel geleneksel ortamını çıkarıp, Yongshou Tapınağı Pagodası, avluları, Yigan kanalı ve Jiangnan sokaklarını, geometrik  olarak soyutlamış ve mekanları kombine ederek  semantik olarak üst üste bindirilmiş manzaralar oluşturmuş. Tanıdık nesneler, tanıdık olmayan biçimlerde yeniden ortaya çıkmış ve insanların hafızalarındaki sahnelerle çağrışımları tetiklemiş. Mimarlar, soyut geometrik natürmortun belirli bir mekansal yapı sunmasını ve iç mekana odaklanmasını sağlamış. Büyütülmüş natürmort, ortamdaki manzara haline geliyor ve natürmort arasında oluşan boşluk, kullanıcıların manzara içinde seyahat etmesi için bir tünel oluşturuyor.

Binanın cephesi,  geometrik hacmi vurgulamak için düz yüzeyli betondan yapılmış. Yapının çoğunluğunda yerinde dökme beton kullanılmış, geri kalanında ise betonarme kuru duvar panellerine yer verilmiş. Son olarak, çıplak betonun etkisini simüle etmek için tüm cephe iki kez şeffaf beton boya ile kaplanmış. Sergi merkezi’nin Yigan Nehri kıyısında güçlü, heykelsi geometrik hacim olarak kalmasına özen verilmiş.