OCT Chuzhou Minghu Deneyim Merkezi

Mimari Tasarım
Lacime Architects

Tasarım Ekibi
Chen Bin, Lu Jian, Lin Jingbin, Di Zhonghua, Che, Xigang

Proje Yeri
Chuzhou, Çin

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
1000-3000 m²

Fotoğraflar
Lacime Architects

Lacime Architects tarafından Çin’in Chuzhou kentinde tasarlanan OCT Chuzhou Minghu Deneyim Merkezi, ziyaretçilerine orman içerisinde rehberlik ediyor.

Doğal bir tarzda tasarlanan yapı, bulutlu günlerde sulak alanı çevreleyen sis şeklini, güneşli günlerde de tarlada hareketsiz duran bir kaya şeklini andırıyor. Alana gelen insanlar deneyim merkezinden geçtikten sonra göl ve peyzaj alanları arasında kendi yollarını bulabiliyorlar.

Yapının mimarisi, ufuk çizgisine çeşitlilik katarak ve sitenin ekolojik özelliklerini koruyarak doğal çevre ile bağlantı oluşturuyor. Bina cephesinde açılan pencerelerin akıllı tasarımı, doğal aydınlatmaya ve iç mekanlardaki dolaşıma olanak sağlayarak kullanıcıların manzaranın keyfini çıkarabilmelerini sağlıyor.

Yapının tasarımı, ziyaretçilerin hem mimarinin içinde hem de dışında doğayı kucaklamalarına imkan sağlıyor. Yapının yatayda uzanan bölümleri,  ağır hacimli ama aslında görünenden hafif  binanın, havada “yüzer” görünmesini sağlıyor. Tasarımdaki çizgilerden bazıları, bükülerek, birleştirilerek veya ortadan kaldırılarak, yapının inşa edildiği arazide doğal olarak büyüyor gibi görünmesi sağlıyor. Yukarı doğru sarmal bir şekilde ile karakterize edilen iç mekanlar; ziyaretçilere toplanma, rahatça gezinme ve sitenin panoramik manzarasına sahip olabilme imkanı sunuyor.

Proje tasarımı, cam perde duvarlar, suni taş, alçı  ve ahşap gibi yeşil ve geri dönüştürülebilir malzemelerin uygulamasıyla, doğal unsurların yarattığı ifadeyi takip ediyor. Doğal taş dokusuna sahip ve keskin ve sağlam yapay taş; doğal peyzajı ve sanatsal anlatımı bir araya getiriyor.Chuzhou şehrinin benzersiz kültürel, toplumsal özellikleri, binayı şehrin ve doğal peyzajın bir uzantısı haline getirmiş.