Oasia Hotel Downtown, Singapur

Mimari Tasarım: WOHA

İç Mimari Tasarım: Studio Patricia Urquiola

İşveren: Far East SOHO Pte Ltd

Tamamlanma Tarihi: Nisan 2016

Alan: 19,416 m²

Konum: 100 Peck Seah Street, Singapore.

Fotoğrafçı: Albert Lim KS, K.Kopter, Patrick Bingham-Hall

Singapur’un Central Business District (CBD) bölgesinin kalbinde yemyeşil bir kule olarak yükselen Oasia Hotel Downtown, Singapur merkezli mimarlık ofisi WOHA tarafından, arazi kullanım yoğunluğunun artması ve kentsel yeşil alanların azalmasına karşı bir prototip olarak kurgulanmış.

Bu “tropikal yaşayan kule”, tipik yüksek yapı tarzına alternatif bir görüntü sunuyor. Proje arazisinin toplamının 10 katından daha fazla yeşil alan barındıran, Singapur’un Yapı ve İnşaat Kurumu tarafından verilen Green Mark sertifikası sahibi yapı, 2017–2018 Global Awards for Excellence ödülüne layık görüldü. Ayrıca, Chicago Athenaeum and the European Centre for Architecture, Art, Design and Urban Studies’in düzenlediği Green Good Design Award’un da sahibi oldu.

WOHA, ofis, otel ve kulüp mekanları için, her birinin kendine ait çatı bahçeleri ve dikey bahçesi olan bir dizi “strata” tasarlamış. Bu “ek zemin katlar”, yapının şehir içindeki yüksek yoğunluklu konumuna rağmen, rekreasyon ve sosyal etkileşim için çok sayıda kamusal alan yaratmış.

Peyzaj tasarımı, “cephenin ana malzemesi” olarak kullanılıyor. Kulenin kırmızı renkli alüminyum mesh cephe kaplaması, 21 farklı sarmaşık türü arasında dikkat çeken bir arka fon olarak tasarlanmış. Gökdelen, düz bir çatı yerine tropikal bir kameriyeyle taçlandırılarak canlı ve biyoçeşitliliği kucaklayan tasarıma vurgu yapılmış. Oasia Hotel Downtown, bitkiler, ağaçlar, su, yeşil alanlar, böcekler ve kuşlar için bir cazibe merkezi olarak kullanıcılarına biyofilik bir ortam sunarken, aynı zamanda bulunduğu bölgedeki yeşil alan eksikliğini de telafi ediyor.