Nhà TRIỀN DỐC

Mimari Tasarım
AD+studio

Proje Yeri
Binh Duong, Vietnam

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
300 m2

Fotoğraflar
Dung Huynh

AD+studio tarafından tasarlanan Nhà TRIỀN DỐC projesinde tüm mekanları birbirine bağlayan sirkülasyon hacmi, ana tasarım unsuru olarak kurgulanmış.

Nhà TRIỀN DỐC, üç kuşaktan dört kişilik bir aile için tasarlanmış. Ebeveyn odası, evin merkezine yerleştirilerek zemin kattaki yaşlı odasına ve ortak alanlara hakim bir konum kazandırılmış.

“Eğim” kavramı, tasarımın temel konseptini oluşturmuş. Yeşilliklerle çevrili küçük bir parkın karşısında bulunan proje alanının eğimi 1,5 metre kot farkına sebep olmuş. 

Bina, dikeyde iki farklı merdivenle erişilen iki parçaya bölünmüş. Öndeki merdiven garajdan salona erişimi sağlarken, evin arka bölümünde yer alan merdiven ise birçok farklı mekana açılan ana sirkülasyon hacmi olarak kurgulanmış. Bu merdiven, “eğim”i vurgulayan ve tüm mekanları birbirine bağlayan esnek bir tasarım unsuru olarak kurgulanmış.

Eğimli arazinin kot farkından yararlanmak için döşeme plakaları kademeli bir düzende yerleştirilerek yarı açık, yüksek tavanlı ve farklı işlevlere hizmet verecek havadar bir avlu oluşturulmuş.

Binanın, özellikle ön cepheden algılanan kütlesini hafifletmek hedefiyle, kütleleri aynı hizada üst üste koymak yerine, üstteki hacim geriye çekilerek terracotta çatıyla birleştirilmiş.