NH Evi

Mimari Tasarım
Atelier Daniel Corsi, Dani Hirano

Tasarım ekibi
Fabio Ligotti Carneiro, Thiago Maurelio, Tatiana Otani Nishi, Gabriela Meyer Torres, Julia Urquijo Lazcano, Bruno Suman

Proje Yeri
Sao Paulo, Brezilya 

Yüklenici
Taguá Engenharia 

Mühendislik
Reyolando Brasil

Peyzaj Tasarımı
Gabriela Ornaghi, Roberto Riscala

İç Mimari Tasarım
Fernanda Castilho

Aydınlatma Tasarımı
Daiel Corsi, Dani Hirano

Maket
Fabio Ligotti Carneiro

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
368

Fotoğraflar
Nelson Kon 

Atelier Daniel Corsi tarafından tasarlanan NH Evi, farklı karaktere sahip mekanları ile kullanıcılarına manzaradan zevk alabilecekleri, doğal çevreyle ilişkiyi yoğunlaştıran zengin bir inziva deneyimi sunuyor.

Bir köşe arsada yer alan NH Evi, topoğrafya ile bütünleşmiş masif bir kütle ile arsa üzerinde yüzen yatay ve dikey yüzeylerden oluşuyor. Bu yüzeylerin oluşturduğu mekanlar, iç ile dış arasında bir geçiş mekanı tanımlarken içine kadar sokulan peyzajla birlikte ve masif kütlenin farklı boyuttaki açıklıkları vasıtasıyla canlı ve etkileyici manzaralar sunuyor.

Evin dışarıyla ilişkili merkezi yaşam alanı, güneş alan veya gölgeli açık/yarı açık alanlar, farklı bitki örtüleri ve su öğelerini barındıran mekanlar ile birlikte mekansal çeşitlilik sağlarken iç ve dış sınırlarını bulanıklaştırıyor.

Betonarme strüktürden oluşan yapının cephelerinde çelik ve ahşap gibi hafif elemanlardan oluşan, termal konforu yüksek çift cephe sistemi kullanılmış. Tasarımdaki çeşitli panjur ve açıklıklar mahremiyeti, doğal havalandırmayı, parlaklığı ve görsel kontrolü daha esnek hale getirmiş.

Yapının gökyüzüne, ufuğa ve zemine açılan farklı karakterdeki açıklıkları sayesinde doğal ışık her mekanda kendini gösteriyor.