Nanjing Galaxy Anaokulu

Mimari Tasarım
LACIME Architectural Design

Tasarım Ekibi
Xiong Xing, Lin Qionghua, Zhu Jianlin, Zhang Yi, Wang Jing, Hou Jianbang, Huang Xuelong, Wang Donghao, Li Pengcheng, Zheng Bifeng, Yuan Jiabin, Wu Beili

Proje Yeri
Nanjing , Çin

İşveren
Galaxy Real Estate

Uygulama Projesi
Nanjing Yangtze River Urban Architectural Design

İç Mimari Tasarım
WJID

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
4.326 m²

Fotoğraflar
Zhang Qianxi

Lacime Architectural Design tarafından tasarlanan Nanjing Galaxy Anaokulu, çocukların eğlenip cesurca keşifler yapabilmeleri ve doğaya daha yakın hissedebilmeleri için her biri farklı bir yaşam alanı olarak kurgulanmış yedi konteynerden oluşuyor.

Çin’in Xuanwu Bölgesi’nin merkezinde, 5.400 m2’lik kentsel alana konumlanan U formundaki anaokulu, etkinlikler için farklı temaya sahip alanlarla kamusal alanı birleştiren, her biri çocuklar için farklı bir yaşam alanı olarak düzenlenmiş 7 konteynerden oluşuyor.

On iki sınıfı içeren okul, çocukların eğlenip cesurca keşifler yapabilmeleri, doğaya daha yakın hissedebilmeleri, sağlıklı ve özgür büyüyebilmeleri için tasarlanmış. Yetişkin dünyasındaki yüksek binalar ve koşuşturmanın aksine, çocukların hayal gücünü geliştirebilecekleri, farklı işlevlere hizmet eden binalara ek olarak ağaç ev ve sığ su gibi tasarım elemanlarına yer verilmiş.

İç avludaki manzaradan faydalanmak amacıyla bol miktarda cam kullanılmış. İç ve dış mekan arasındaki sınırı bulanıklaştırmak ve çocukların merakına ilham vermek için yapının merkezinde çocukların istedikleri gibi tırmanmalarına, saklanmalarına imkan sağlayan engelsiz bir alan tasarlanmış.

Çatıda konumlandırılan ve bol güneş ışığı alan açık oyun alanı, küçük tavan penceresi ile çocukların merakını ve hayal gücünü artırıyor. İç avludaki ağaç ev, ön bahçedeki galeri ve yapının güney kanadındaki balkon ile mekansal çeşitlilik sağlanıyor.

Anaokulunun girişi batıya bakıyor ve girişteki kare zemin, su ve bitkilerle güçlendirilerek ebeveynlerin çocuklarını kısmen görebilecekleri, sohbet edebilecekleri bir bekleme alanı olarak tasarlanmış.

Yapıda doğal, modern ve basit bir atmosfer sunmak için çoğunlukla beyaz elemanlar, ahşap malzemeler ile açık gri ve çevre dostu panel kapı ve pencereler kullanılmış.