MVRDV, LAD Genel Merkezi’ni Tasarladı

Tarım teknolojileri şirketi Lankuaikei Agriculture Development’ın MVRDV tarafından tasarlanan genel merkezi, yüksek ve düşük teknolojili sürdürülebilirlik stratejilerini baskın bir teknolojik çatı altında bir araya getiren bir ofis binası.

Hızla gelişen Lingang New Town’ın merkezindeki gölün yakınında bulunan Lankuaikei Agriculture Development’ın Genel Merkezi, Çin’in en sürdürülebilir yapılarından biri olarak tasarlanmış.

Yukarıdan bakıldığında dikdörtgen planlı yapı, bir avluya inen bir dizi teras ve kuzeydeki ana yaya girişi ile çarpıcı bir kavisli şekle sahip. Ahşap ve çeşitli peyzaj öğeleriyle kaplı, dışarıdan kullanıma açık teraslar, LAD’ın çalışmalarını ve araştırmalarını sergilemesi için alanları da içeriyor.

Terasların hareketini takip eden kıvrımlı bir çatı, tüm yapıyı örtüyor. Bu çatı, binanın güneyinde güneş panelleri ile daha kapalı bir karaktere sahipken, kuzeye doğru geçirgenliği artıyor. Bu geçirgen yapı, güneş ışığını filtreliyor ancak yağmurun aşağıdaki teraslara ulaşmasına izin veriyor. Dış duvarlardaki açılı güneş panelleri de iç mekanı güçlü yaz güneşinden korurken, kışın güneş ışığının mekanlara ulaşmasını sağlıyor. Binanın güney ucunda bulunan duvarlar, ofis çalışanlarının dışarıdaki ana yolun gürültüsünden korunmasına da yardımcı oluyor.

Bina, yüksek ve düşük teknolojili çözümlere sahip bir “sürdürülebilirlik örneği” olarak tasarlanmış. Malzeme seçimi ve yaşam döngüsü analizi yoluyla, tasarımın içerdiği karbonun, benzeri bir yapıdan %40 daha düşük olması hedefleniyor. Çatı yapısı ve teraslar verimli doğal havalandırmaya yardımcı oluyor. Bu havalandırma ve gölgeleme stratejileri enerji gereksinimlerini azaltıyor. Teraslar, yağmur suyunu tuvaletlerde kullanmak üzere toplarken, üst katlara kadar uzanan yeşil mekanlar sayesinde biyolojik çeşitlilik ve sağlıklı çalışma ortamları sağlıyor. Tasarıma dahil edilen güneş panelleri sayesinde, bina, işletimde neredeyse enerji nötr olacak.