MVRDV, Karlsruhe-Ettlinger Tor Bölgesi İçin Açılan Yarışmanın Galibi Oldu

MVRDV’nin yarışma galibi projesi Ettlinger Tor Bölgesi masterplanı, şehrin faklı karakterli iki bölgesi arasındaki geçişi bulanıklaştırırken, sembolik öneme sahip yüzen bahçesi ile şehrin tarihi dokusundan ilham alarak, yeni bir mekansal kompozisyon sunuyor.

MVRDV, Almanya’nın Karlsruhe kentindeki Ettlinger Tor bölgesinin masterplanı için açılan yarışmada, Max Dudler Architekten ile birlikte birincilik ödülünün sahibi oldu. Mevcut kaleye karşı yansıtıcı bir “yüzen bahçe” öneren MVRDV, şehrin tarihi dokusundan ilham alarak, yeni bir kompozisyon ve daha fazla yeşil alan üretmeyi hedeflemiş.

Karlsruhe şehri sarayın etrafında büyürken, şehrin güneyinde yoğun bloklar, kuzeyde ise parklar ve ormanlar olmak üzere iki farklı kentsel doku tanımlıyor. Yarışma galibi proje, bu keskin ayrımı bulanıklaştıran, şehir blokları içindeki boşlukları dolduran ve şehrin güney yarısına daha fazla yeşil alan getiren bir plan öneriyor. Karlsruhe Sarayı’ndan çıkan “Via Triumphalis”i Kriegstraße’nin ötesine genişleten öneri, şehre daha samimi bir görünüm kazandırmayı amaçlıyor.

Tasarlanan dört katlı bloklar yer yer oyularak gerekli kamusal mekanlar sağlanırken bu blokların çatılarında erişilebilir parklar yaratılarak kentsel ısı adası etkisinin azaltılması amaçlanmış.

“Yüzen bahçe”, şehrin iki yakasını birbirine bağlayan kapının eski konumunda yer alması itibarıyla sembolik bir öneme de sahip. Forum ve oteli barındıran strüktür, yansıtıcı bir kabuğa sahipken dairesel çatı bahçesi, şehrin caddelerini andıran yollar ve bitkilerle Karlsruhe’nin kavramsal bir haritası olarak tasarlanmış.