“Morfeus’un Kollarında”

Çağdaş sanatın yeni kuşak temsilcilerinden Nilüfer Yıldırım’ın son dönem eserlerinin yer aldığı “Morfeus’un Kollarında adlı kişisel sergisi, 11-28 Nisan 2020 tarihleri arası Galeri Diani’de sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Eserleri ve kendine özgü stili ile sanatseverlerin ve koleksiyonerlerin son yıllarda özellikle yakından takip ettiği, Newyork’ta yaşayan ve üreten genç sanatçı Nilüfer Yıldırım, son dönem eserleriyle yeniden İstanbul’da sanatseverlerle buluşacak.

Sanatçı hem figür hem de soyutlama unsurları arasında geçiş yaparken rüyalar tanrısı Morfeus’a gönderme yapıyor ve bilinç dışı içgüdülerimizin rüyalar yoluyla bizlere gözükmesi ve bu anlamda rüyaların kendimizi keşfetme yolu olarak kullanılma olasılığı hakkında düşünmemizi istiyor.

20’li yaşlarının sonlarında kendisine özgü ilk eserlerini vermeye başlayan Nilüfer Yıldırım; en başından itibaren, yağlı boya, akrilik, pastel, kuru pastel, mürekkep kimi zaman kolaj gibi çok çeşitli resim malzemelerini ve tekniklerini eserlerinin yapım aşamasında hep birlikte kullanıyor. Tekniğini asla sınırlandırmıyor. Yaratıcı hayal dünyasından esinlenen resimlerini, karışık teknik ile doku, renk ve üç boyutlu formlarla, neredeyse el boyalı rüya fotoğrafları biçiminde izleyenlere özgürce sergiliyor.

Sanatçı, Türkiye ve A.B.D.’de katıdığı ve açtığı sergileri hem konsept hem de teknik olarak birbirini tamamlayarak geliştirerek aralarında bağlamlar oluşturarak sürekliliğini devam ettiriyor.