Monverde Otel

Mimari Tasarım
FCC Arquitectura

Tasarım Ekibi
Fernando Coelho, Ana Loureiro, Sérgio Silva,  Jaime Cunha, Luís Vieira

İç Mimari Tasarım
Paulo Lobo

Proje Yeri
Telões, Amarante, Portekiz

Strüktür Mühendisliği
Paulo Oliveira

Tamamlanma Tarihi
2015

Proje  Alanı
5.200 m²

Fotograflar
Fernando Guerra | FG + SG

FCC Arquitectura, Quinta da Lixa şarap üretim tesisinin mevcut kimliğini koruyarak şarap turizmine adanmış, doğal çevre ile diyalog kuran Monverde Otel’e dönüştürmüş.

Mevcut fiziki çevreye entegre edilen Monverde Otel’e, üzüm bağını ve şarabı işletmenin odağı haline getirecek turistik unsurlar eklenerek ziyaretçilerin Quinta da Lixa’nın şarap üretiminin kültürel mirası ve peyzajıyla bağ kurması amaçlanmış.

Tasarım, arazideki kırsal karaktere sahip eski binaların temel özelliklerinden esinlenerek yapılan eklemeler ve bakıma muhtaç, harap haldeki bölümlerin yeniden inşa edilmesiyle genişletilmiş. Doğal çevre ve mimari miras korunarak arazinin işlevsel ve biçimsel olarak yenilenmesi ve yerleşim alanın genişletilmesi hedeflenmiş.

Yapıda, 30 otel odası, yemek alanı, spa, açık ve kapalı yüzme havuzu, şarap tadım odaları, şarapçılık turları, etkinlik ve konferans tesisleri bulunuyor. Yapının çevresinde ziyaretçilerin alanı bütünüyle keşfetmeleri için binaları birbirine bağlayan patikalar tasarlanmış. İç mekanlarda yapının çevresiyle kurulan kırsal karakterdeki görsel bağlantıyla samimi bir atmosfer sağlanmış.

Tasarım, ziyaretçilerine konaklama ve yeme-içme hizmetinin ötesinde, doğal çevreyle etkileşime girebildikleri, fiziksel unsurların tutarlı bir bütün oluşturduğu özel bir alan, samimi bir deneyim sunuyor.