MoAE Huamao Sanat Eğitimi Müzesi

Mimari Tasarım
Álvaro Siza, Carlos Castanheira

Tasarım Ekibi
Álvaro Siza, Carlos Castanheira, Luis Reis, Elisabete Queirós, Pedro Carvalho

Proje Yeri
Ningbo, Çin

İşveren
Ningbo Huamao Education Culture Investment Ltd.

Yüklenici
Zhejiang Wanhua Construction Ltd.

Mühendislik
Hangzhou MJP Mechanical & Electrical Design Consultant Ltd.

Proje Tarihi
2014

Tamamlanma Tarihi
2020

Proje Alanı
5.300 m²

Fotoğraflar
HouPictures

Álvaro Siza ve Carlos Castanheira imzasıyla tasarlanan Huamao Sanat Eğitimi Müzesi, küçük ölçekli bir yapı olmasına karşın içerideki bağlantılar, rampalar ve mekansal oyunlar ile zengin deneyimler sunuyor.

Huamao Sanat Eğitimi Müzesi, etkileyici iç mekanlara sahip, küçük bir Müze. Yamaca yaslanmış, dalgalı ve zarif bir forma sahip olan yapı, ziyaretçilerine farklı sürprizler sunuyor.

Girişe ulaşmak için binanın etrafından dolaşılıyor ve dar bir bölümden geçiliyor. Ardından, çatıya kadar uzanan geniş bir alan ve tüm katları bağlayan kıvrımlı bir rampa ziyaretçileri karşılıyor. Girişteki daraltma-genişletme hareketleri, ziyaret sırasında da devam ediyor. Bu çeşitlilik, zengin mekansal deneyimler sunuyor.

Binanın metal kaplamalı, dalgalı ve iddialı kütlesi, daha şeffaf karaktere sahip zemin kat üzerinde asılı duruyor. Bina, formunu aralıksız olarak hareket ettiren ve dönüştüren gün ışığını yansıtıyor.

Sergi alanlarının içe dönük sakinliği, geniş boşlukta dolaşan ziyaretçilerin hareketi ile tezat oluşturuyor. Dinamizm, sanat yoluyla öğretiliyor. Tasarım ekibi, küçük ölçekli bir müze binasının bile “büyük ruhu” olması gerektiğini savunuyor.