Mimarlıkta Eleştirel Okumalar Öğrenci Metin Yarışmaları Kitapları

Mimarlar Derneği 1927’nin düzenlediği, “Başka Bir Mimarlık Mümkün” ve “Yeni Üzerine Spekülasyonlar – Mimar, Mimarlık, Kent” temalı Mimarlıkta Eleştirel Okumalar, Üniversite Öğrencileri Metin Yarışmaları’na ait seçkiler mimarlık okurlarıyla buluştu.

Mimarlar Derneği 1927 tarafından 2009 yılından beri düzenlenmekte olan “Mimarlıkta Eleştirel Okumalar, Üniversite Öğrencileri Metin Yarışmaları” serisinin yedinci ve sekinci yarışmalarına ait seçkiler yayımlandı.

2017 yılında, “Başka Bir Mimarlık Mümkün” temasıyla yedincisi düzenlenen yarışmada eşdeğer ödül alan ve yayınlanmaya değer görülen toplam 13 metin bu seçkide yer alıyor. “Başka Bir Mimarlık Mümkün” iddiasıyla katılımcıları, mimarlığa egemen, bildik ve alışılagelmiş olanın dışından bakmaya çağıran yarışmadaki amaç, başka bir mimarlık pratiğine dair düşünceler üretmeye kapı açmak, bir yandan mimarlığın bugününü değerlendirirken bir yandan da geleceğine bakmaktır. Aynı zamanda Mimarlar Derneği 1927’nin 90. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenmiş olan yarışmanın seçkisi Mert Ayaroğlu ve Tayfun Gürkaş tarafından yayına hazırlandı.

Yayın koordinatörlüğünü Deniz Can ve Selda Bancı’nın üstlendiği serinin sekizinci kitabında ise 2019 yılında, “Yeni Üzerine Spekülasyonlar – Mimar, Mimarlık, Kent” temasıyla düzenlenmiş olan yarışmada eşdeğer ödül alan ve yayınlanmaya değer görülen toplam 29 metin okuyuculara sunuluyor. Katılımcıların; mimarın rolü, mimarlık disiplininin ve kentin dönüşümü üzerine alternatif yaklaşımlar ortaya koyan spekülatif metinler üretmeye davet edildiği yarışmaya katılan metinlerin birçoğu gerçeküstü şekilde yaşamakta olduğumuz Covid sonrası dönemde “yeninin sorgusu” bağlamında güncelliğini korumaktadır.