Mimari ve Şarap Günleri

İstanbul Cervantes Enstitüsü tarafından, 11 ve 12 Haziran tarihlerinde Roca sponsorluğunda Barceló İstanbul’da düzenlenecek olan Mimari ve Şarap günleri, İspanya’nın önemli şarap imalathanelerine, mimari hikayelerine ve şaraplarına ev sahipliği yapacak.

İstanbul Cervantes Enstitüsü tarafından ve Roca sponsorluğunda düzenlenen, mimari ile şarap arasındaki yakın ilişkiye değinilecek atölyenin ikincisinde, mimari ve şarap dünyasının kesiştikleri noktalar üzerine değerli bakış açılarını katılımcılarla paylaşacak olan mimar Diego Llorente Domínguez eşliğinde önde gelen şarap imalathanelerinin mimari projeleri incelenecek.

Etkinlik Programı

1. Gün, Bodega Aalto

Mimari ve Şarap atölyesinin ilk gününde İspanya’nın tanınmış şarap imalathanesi olan Bodega Aalto tanıtılacak. Saat 19.00’da başlayacak etkinlikte, mimar Diego Llorente Domínguez’e imalathanenin genel direktörü Eduardo Ferrín eşlik edecek.

Bodega Aalto, özellikle Ribera del Duero şarap bölgesinde üretilen kırmızı şaraplarının kalitesiyle tanınan önemli bir İspanyol şarap imalathanesi. 1999 yılında İspanya’nın en ünlü şarap üreticilerinden biri olan Mariano García ve Ribera del Duero Düzenleme Konseyi’nin eski başkanı Javier Zaccagnini tarafından kurulan şaraphane, kendisini ulusal ve uluslararası şarap sahnesinde bir referans noktası olarak konumlandırmayı başarmış.

“Aalto” adı Fin Mimar Alvar Aalto’ya atıfta bulunarak şaraphanenin bir sanat eseri olduğu fikrini yansıtıyor. Aalto’nun felsefesi bölgenin ifadesine ve Ribera del Duero bölgesinin özgünlüğünü ve benzersizliğini yansıtan şarapların üretimine odaklanıyor. Aalto’nun üzüm bağları, Ribera del Duero’nun farklı belediyelerinde, çoğunlukla Tempranillo çeşitlerinin (yerel olarak Tinto Fino olarak biliniyor) ve Cabernet Sauvignon’un bazı alanlarının ağırlıklı olarak yetiştirildiği Valladolid eyaletinde bulunuyor. Bodega Aalto’nun şarapları, zarif, dengeli karakterleri ve harika meyve ifadeleri, dikkate değer yapıları ve yıllandırma kapasiteleri ile karakterize ediliyor. Şarap imalathanesinin amiral gemisi; seçilmiş üzüm bağlarından elde edilen üzümlerle yapılan ve Ribera del Duero menşe tanımının en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilen “Aalto PS” (Aalto Pagos Seleccióndos).

Şarap imalathanesi, Aalto PS’nin yanı sıra Aalto, Aalto 12 Months ve Aalto Ribera del Duero gibi diğer şarapları da üretiyor ve bunların tümü yüksek kalite ve tutarlılıklarıyla tanınıyor. Aalto Şaraphanesi, aynı zamanda sürdürülebilir bağcılık tekniklerinin uygulanmasında ve şarap üretiminde en son teknolojilerin kullanılmasında da öncü; bu da yüksek kalite standartlarının korunmasına ve çevrenin korunmasına katkıda bulunuyor. Özetle, Bodega Aalto, Ribera del Duero’da kırmızı şaraplarının mükemmelliği, kalite ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığı ve menşe tanımının prestijine yaptığı katkıyla tanınan ünlü bir şarap imalathanesi.

Etkinlikte tadımı gerçekleştirilecek şaraplar : Aalto PS, Aalto.

2. Gün, Alma Carraovejas

Şarap ve Mimari atölyesinin ikinci gününde, Alma Carraovejas şarap imalathanesi tanıtılacak. Saat 19.00’dan itibaren, mimar Diego Llorente Domínguez, mimarisini vurgulayarak ve markanın imajı ve deneyimi üzerindeki etkilerini belirterek bu şaraphanenin sunumunu üstlenecek. Etkinliğin yapısı, mimari tasarımın bir şarap imalathanesinin kimliğine ve algısına nasıl katkı sağlayabileceğini keşfetmek için bir platform sunacak. İmalathanenin Viña Mein, Ossian ve Carraovejas bodegalarının tanıtılacağı etkinlikte mimar Domínguez’e Alma Carraovejas’ın İhracat müdürü Alberto Hernández eşlik edecek. Alma Carraovejas, Burgos ilinin Ribera del Duero şarap bölgesinde yer alan ünlü bir İspanyol şarap imalathanesidir. 1987 yılında José María Ruiz ve ailesi tarafından kurulan şaraphane, üst düzey şarap üretiminde kalite ve geleneğe olan bağlılığıyla öne çıkıyor.

Alma Carraovejas’ın felsefesi, şarap üretiminde gelenek ve modernliğin birleşimine, yenilikçi teknikler kullanılmasına ve aynı zamanda bölgesel ve yerel çeşitlere derin saygı gösterilmesine dayanıyor. En önemli şarapları arasında, Cabernet Sauvignon ve Merlot ile tamamlanan, esas olarak Tempranillo üzümlerinden yapılan kırmızı bir şarap olan sembolik “Pago de Carraovejas” yer alıyor. Bu şarap yapısı, karmaşıklığı ve zarafeti ile karakterize edilmiş olup hem ulusal hem de uluslararası alanda çok sayıda ödül almış. Şarap imalathanesi, “Pago de Carraovejas”ın yanı sıra Ribera del Duero bölgesinin çeşitliliğini ve zenginliğini yansıtan beyaz ve roze şaraplar da dahil olmak üzere diğer yüksek kaliteli şarapları da üretiyor.

Alma Carraovejas aynı zamanda üretimin tüm aşamalarında çevre dostu uygulamalar uygulayarak sürdürülebilirliğe ve sosyal sorumluluğa olan bağlılığıyla da öne çıkıyor. Özetle Alma Carraovejas, mükemmel kalitede şaraplar sunan, Ribera del Duero bölgesinin temsilcisi olan ve gelenek, yenilik ve mükemmelliğe bağlılık birleşimiyle öne çıkan prestijli bir şarap imalathanesi.

Etkinlikte tadımı gerçekleştirilecek şaraplar : O Gran Meín, Pago de Carraovejas, Quintaluna.

Etkinlik Detayları

Etkinliğin dili İspanyolca olup simultane olarak Türkçeye çeviri yapılacak. 19.00-21.30 saatleri arasında yapılacak ‘’Mimari ve Şarap’’ etkinliğinin detaylarına İstanbul Cervantes Enstitüsü’nün internet sitesinden erişebilir veya rezervasyon için infoest@cervantes.es adresi ile iletişime geçebilirsiniz.