Mimarca Mekan Anlatımı Metin Yarışması’na Kıbrıs’tan Çağrı

KTMMOB Mimarlar Odası’nın düzenlediği “Mimarca Mekan Anlatımı Metin Yarışması-2020” yarışmasına son başvuru tarihi 15 Ocak 2021.

(KTMMOB Mimarlar Odası)

Hem mekansal hem ruhsal açıdan sıkıştığımız günlerde çok disiplinli mesleğimizin bir başka güzel yönüyle katılımların artacağı inancındayız. 2021 yılının başında “sanat ve kültür” için yapılan her girişimin bizlere iyi geleceğini düşünerek çağrımızı bir kez daha yineliyor; Kıbrıslı mekanları anlatan ve ödül alan eserlerden seçilmiş pasajları “umut aşısı” niyetine sizlerle paylaşıyoruz:

“Geçmekten en çok keyif aldıım kapıdayım yine… Arkasında çocukluğum olan kapı… Çocukluğumla birlikte anılarım, umutlarım, hayallerim olan… Sembolik de olsa bir kapıdan geçiliyorsa sınırları olmalı bu mekanın. Hatta sınırlar içinde sınırları olan bir mekandır belki de! Bol kapılı bol sınırlı bir mekanın kapıları birleştirici, sınırları ayırıcıdır muhtemelen. Ancak burada öyle olmuyor işte…” (Hala Aidiyet Hissediyor muyum? “Evet!”, Nezire Özgece (Mimar, Öğretim Görevlisi), 2019-İkincilik Ödülü)

“Bir kütle olarak dünya üzerinde yer kapladığımdan beri farklı isimlerle adlandırıldım ben. Bundan dolayı kendimi size en bilindik adımla takdim etmeye karar verdim. Bendeniz “Büyük Han”. Karşınızda bu şekilde sapasağlam durduğuma aldanmanızı istemem, inanır mısınız bilmem fakat beşyüz yaşıma ramak kaldı. İte bu yüzden gövdemdeki her bir sarı taşın zerresinden çok daha fazla anı var içimde, çok fazla bellek… Son yıllarda misafirim olan insanların gövdeme dokunduklarında hissettikleri, benim farklı evrelere ayrılmı mazim. İte bu yüzden, aslında insanların belleğine yerleşmiş olan anneanne evinin naftalin kokusuyum ben. Beni duyumsamak eski resimleri saklandıkları kutularından çıkartıp, zamanda yolculuğa çıkmak, köklerinin derinliğinde kaybolmak gibi…”  (Dönüm Noktaları ve Adaptasyon, Şimal Kesepara (Mimar, Araştırma Görevlisi), 2018-İkincilik Ödülü)

Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi ve şartname için tıklayınız.