“Mimar Nejat Ersin” Sergisi

Mimarlar Derneği 1927, 93. yıl dönümünü Türkiye modern mimarlığının önde gelen isimlerinden Nejat Ersin’in (1924-2010) mesleki ve kişisel arşivine dayanarak hazırlanan bir sergiyle kutluyor.

Türkiye’de mimarların ilk bağımsız meslek örgütü olan Mimarlar Derneği 1927, mimarlığa ve kent kültürüne dair 90 yıllık birikimini, 2017 yılından beri her yıl dönümüne özel olarak düzenlediği sergilerle paylaşıyor. “Mimar Nejat Ersin” başlıklı bu yılki sergi, 19- 29 Şubat arasında ziyaretçisiyle buluşuyor.

Sergi, Ersin’in elli yıla yaklaşan meslek hayatına ve meslek dışı çok yönlü üretimlerine odaklanırken, yirminci yüzyıl Türkiye mimarlığının, meslek örgütlülüğünün ve aynı zamanda dönemin sosyal ve kültürel yaşamının da bir kesitini gözler önüne seriyor. Mimarın, Mimarlar Derneği 1927’ye bağışlanan projeleri, fotoğrafları, eskizleri, ödülleri, kitaplığı, çizim ve fotoğraf gereçlerinden oluşan arşiv de bu sergi aracılığıyla ilk kez kamuoyuyla paylaşılıyor. Çeşitli zamanlarda Nejat Ersin ile yapılan söyleşilerin sesli ve görüntülü kayıtlarıyla desteklenen sergi izleyicilerini bir mimar, yaşamı ve yapıtları ile buluşturuyor; izleyeni “bir mimarın mirası” üzerinden Türkiye’nin ve Ankara’nın bir döneminin mekansal ve sosyal gelişimine tanık olmaya davet ediyor.