Milliyet Mimarlık Dergisinin 8. Sayısı Çıktı

YAPI Dergisi’nin içerik yönetimiyle yayınlanan Milliyet Mimarlık dergisinin 8. sayısı 29 Ağustos Pazar günü Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerde!

Milliyet Mimarlık’ın sekizinci sayısında, Röportaj sayfalarında, 30 yıla yakın süredir Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık çatısı altında yürüttükleri her tipolojiden ve ölçekten projeyi kendi bağlamı içinde ele alan ve o bağlama değer katacak yenilikçi mimari çözümlemeler üreten Kerem Erginoğlu ve Hasan Çalışlar ile Mimar Yasemin Şener’in yaptığı röportaja yer veriliyor.

Derginin Mimari sayfalarında, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda yer alan, atık bir malzeme olan cam kayalarla biçimlenmiş gabion kabuğu sayesinde ışık-gölge oyunları yaratarak yapıdaki deneyimi eşsizleştiren, Not Mimarlık tasarımı Bornova Yarı Olimpik Havuz; İç Mimari sayfalarında ise İpek Baycan Architects’in, ayrıştırılmış alanlara ihtiyaç duyan çalışma sistemlerine uygun, gün ışığını mümkün mertebe kamusal alanlara taşıyan Pupa Teknik ofisi mercek altına alınıyor.

Milliyet Mimarlık’ın bu ayki Dosya bölümünde; dünyadaki binaların küresel enerji tüketiminde %40’lık bir oranla başı çektiği günümüzde yapı tasarımı ve inşasında ekolojik kriterleri gözetmenin mimarların en öncelikli sorumluluklarından biri olduğu düşüncesiyle farklı coğrafyalardan seçilen, farklı işlevlerde ve farklı çevresel yaklaşımlarla tasarlanıp inşa edilmiş, sürdürülebilir 6 proje bir araya getiriliyor.

Dünyadan sayfalarında ise Hindistan’ın Rajasthan kentindeki mistik Thar Çölü’nün merkezinde oldukça büyük bir arazi üzerinde konumlanan ve kadınlara eğitim vererek güçlendirmeyi, kendileri, aileleri ve toplum için faydalı ve ekonomik bağımsızlıklarını sağlayan bireyler olmalarına yardımcı olmayı hedefleyen, Diana Kellogg Architects tasarımı Rajkumari Ratnavati Kız Okulu ile ABD’nin Teksas eyaletinin Fort Worth kentinde Volkan Alkanoğlu tarafından tasarlanan, ahşap ile çelikten üretilmiş Drift Köprüsü’ne yer veriliyor.

Milliyet Mimarlık dergisinin dolu dolu içeriğini ay boyunca Turkcell Dergilik’te Milliyet ile birlikte okuyabilir, www.milliyet.com.tr ve www.yapidergisi.com web siteleri üzerinden e-dergi olarak indirebilirsiniz.