Milliyet Mimarlık Dergisinin 6. Sayısı Çıktı!

YAPI Dergisi’nin içerik yönetimiyle yayınlanan Milliyet Mimarlık dergisinin 6. sayısı 27 Haziran Pazar günü Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerde!

Milliyet Mimarlık’ın altıncı sayısında Röportaj sayfalarında, Venedik Bienali 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu küratörü Neyran Turan ile “Ölçü Olarak Mimarlık” başlığını taşıyan serginin kavramsal içeriğini, pandemi nedeniyle açılışı iki kez ertelenen Bienal’in zorlu hazırlık sürecini ve kendi mimarlık yolculuğunu nasıl biçimlendirdiğini konuştuk.

Ayrıca, Venedik Bienali’nde Arsenale ve Giardini’de yerini alan toplam 62 ülke pavyonu arasından en dikkat çekici 12 tanesini Dosya sayfalarımızda sizler için derledik.

Mimari sayfalarımızda Bodrum’a bağlı, çoğunlukla ayrık nizam sayfiye yapıları ve birkaç butik otelden ibaret olan, turizm, inşaat ve amansız rant baskısının şimdilik teğet geçtiği Torba’da yer alan Baraka Mimarlık tasarımı Voyage Torba’ya yer verdik. Proje alanını tek seferde ele almanın ve tekil bir mimari karakter üzerinden değerlendirmenin belde için vahim sonuçlar doğurabileceği düşüncesiyle, doku ve oluşmuş çevre ile asgari uzlaşı noktasında buluşmayı tercih eden Baraka Mimarlık, kitlesel tüketim alışkanlıklarına göre şekillenmiş otel şemalarından uzak durarak çözümü yerelde ve yerellikte aramış.

İç Mimari sayfalarımızda cephe, iç mekan (mağaza ve restoran) ve peyzaj tasarımı Selina Kazazoğlu Interior & Product Design tarafından üstlenilen; endüstriyel dönemin simgesi olan çelik malzemenin, eski tuğla işçiliğinin ve terazzonun zamansız bir bütünlük içinde biçimlendirdiği Köstem Zeytinyağı Müzesi’ni ele aldık.

Derginin Gündem bölümünde sıra dışı mimari projeleriyle tanınan Japon asıllı Brezilyalı mimar Ruy Ohtake ile tasarımda sanatsal bir yaklaşımla kullandığı organik formlar ve renk olgusu üzerine bir söyleşiye yer verdik. Dünyadan sayfalarımızda ise Melike Altınışık Architects’in uluslararası yarışmayı kazanarak tasarladığı, geçtiğimiz ay temel atma töreni gerçekleştirilen “Seul Robot ve Yapay Zeka Müzesi’ni ve Grimshaw Architects’in Greater Bay Area için yeni bir kentsel geçit ve farklı ulaşım alternatiflerini barındıracak bir ulaşım merkezi inşa etmek amacıyla açılan Shenzen Ulaşım Merkezi yarışmasını kazanan projesini bulabilirsiniz.

Milliyet Mimarlık dergisinin dolu dolu içeriğini ay boyunca Turkcell Dergilik’te Milliyet ile birlikte okuyabilir, www.milliyet.com.tr ve www.yapidergisi.com web siteleri üzerinden e-dergi olarak indirebilirsiniz.