Mies van der Rohe 2019 Ödülü Açıklandı…

1960’larda yapılmış olan sosyal konut bloklarının yenilenmesine yönelik geliştirilen “Grand Parc Bordeaux” projesi, 2019 Mies van der Rohe Ödülü’nü aldı.

Lacaton & Vassal Architectes, Frédéric Druot Architecture ve Christophe Hutin Architecture iş birliği ile, Fransa’nın Bordeaux şehrinde bulunan, 1960’larda yapılmış konut bloklarının yenilenmesiyle hayata geçirilen “Grand Parc Bordeaux”, bu yılki Mies van der Rohe Ödülü’ne layık görüldü.

Toplamda 383 proje ve sonrasında 5 finalist arasından seçilen “Grand Parc Bordeaux”, 15 katlı üç bloktan oluşuyor. Bu üç dev sosyal konut bloğunda tasarımcılar, yaşam alanlarını iyileştirerek, kullanıcıların yaşam maliyetlerini düşürmeyi ve aynı zamanda yaşam kalitelerini artırmayı başarmış. Dönüşüm gerçekleştirilirken, konut sakinlerinin yerlerinin değiştirilmemesi amaçlanarak, her bir konutun korunması gereken niteliklerinin bir envanteri çıkarılıp, kazandırılması gereken yeni özellikleri belirlenmiş ve böylelikle daha kaliteli yaşam alanları oluşturulmuş.