Micro-City for Creatives

İç Mimari Tasarım

Imperatori Design

Tasarım Ekibi

Joanne Imperatori, Chantal Ladrie, Major Galadrielle, Julien Lacroix

İşveren

Allied

Ana Yüklenici

JCB General Contractors

Proje Yöneticisi

Devencore

Aydınlatma Projesi

Imperatori Design, LumiGroup

Fotoğraflar

Stéphane Brügger

Imperatori Design tarafından heterojen, canlı, pozitif hisler uyandıran ve bütüncül bir konseptle tasarlanan Micro-City for Creatives ofisi Mile-End’in klasik endüstri yapılarından birinde yer alıyor.

Micro-City for Creatives, Imperatori Design tarafından Kanada’nın Montréal kentinde, yaklaşık 300 çalışana sahip bir multimedya tasarım firması olan Attraction için tasarlanmış.

Önceleri faaliyet sektörlerine göre bölünmüş iki farklı katta yer alan ve iki ayrı kurumsal kimliğe sahip olan firma, bu kapalı ofislerinden taşınarak 53.000 metrekarelik tek katta, ortak bir mekânda bir araya gelmiş. İşverenin tasarım ekibinden talepleri; heterojen, canlı, içeri girer girmez kişide pozitif hisler uyandıracak, bütüncül bir mekân tasarımı olmuş.

Mile-End’in klasik endüstri yapılarından birinde yer alan, üç cepheden ışık alan, yeni ofis mekânı şık, parlak beton bir zemine sahipmiş. 13 haftalık bir çalışma sonucunda yeniden ele alınan, yüksek tavanlı bu ofisin tavanın altından geçen endüstriyel borular, tasarımın en büyük kısıtlayıcılarından olmuş.

Tasarımcılar, kullanıcıların çalışma alışkanlıklarını gözlemledikten sonra, onların tek çeşit bir tarzda ele alınmış bir mekânla sınırlı kalmak istemeyeceklerini göz ününde bulundurarak, çeşitli fonksiyonları bir araya getirirken, daha az katoik bir atmosfer yakalayacak şekilde bir denge kurmaya çalışmışlar. Toplantılarda, telefon görüşmelerinde veya belirli bir işe yoğunlaşmak için sakin ve dingin bir mekâna ihtiyaç duyulduğunda, bu bütüncül, açık mekânın karmaşasından uzaklaşmayı sağlayan, çeşitli konfigürasyonlarda çok sayıda kutu biçiminde hacim ve küçük oyuklar tasarlanmış. Aynı zamanda bu kapalı çalışma alanlarının polikarbonat veya cam gibi malzemelerle şeffaf olması sağlanarak bir yandan da çevresiyle ilişkisinin tamamen koparılmaması amaçlanmış. Bu büyük çatı katı hacmi, insan ölçeğine daha da yakınlaştırılarak, mekâna dinamik bir görsellik kazandırılırken aynı zamanda hareket serbestliği optimize edilmiş.

Ofis hacmini ev atmosferi kadar konforlu bir hale getirmek için Imperatori ekibi, LumiGroup’la birlikte masa lambaları, zemin aydınlatmaları, tavandan sarkan aydınlatma elemanları ve LED’ler ile doğrudan, dolaylı ve yayılan türde çeşitli ışık kaynakları tasarlamış. Kullanılan tefriş elemanlarının yüzde 75’i çevreye duyarlı bir yaklaşımla, eski ofislerdeki eşyaların dönüştürülmesiyle elde edilen mobilyalardan oluşuyor.

İngilizce’den çeviren: Betül Toy