Mermer Ev

Mimari Tasarım: Openbox Archİtects
Proje Yöneticisi: Ratiwat Suwannatrai
Proje Ekibi: Nattawan Supanan, Sudatip Pipatthakorn, Nonglak Boonsaeng
İç Mimari Tasarım Proje Yöneticisi: Wannapat Jenpanichkarn
İç Mimari Tasarım Proje Ekibi: Pichaya Sampanvejsobha, Chitchaya Klinkhum
Peyzaj Tasarımı Proje Yöneticisi: Wannaporn Suwannatrai
Peyzaj Tasarımı Proje Ekibi: Chawannuch Jirasukprasert
Aydınlatma Tasarımı: FOS Lighting
Toplam İnşaat Alanı: 1000 m²
Yapım Yılı: 2017
Proje Yeri: Bangkok, Thailand
Fotoğraflar: Wison Tungthunya

Openbox Architects imzası taşıyan Mermer Ev, mimari, iç mimari ve peyzaj tasarımını mermerin heykelsi formuyla harmanlıyor. 

Tasarımın başlangıç fikri, konut yapısının yekpare bir mermer parçasının içine oyulmasından ortaya çıkmış. Dışarıdan çok sağlam görünen ana kütle, oldukça hafif olduğu için yerçekimine meydan okuyan yüzer bir eleman gibi duruyor. Ana yapıdan elde edilen artık mermer parçaları, dış mekanda peyzaj elemanı olarak kullanılarak bütüncül ve cesur bir tavır ortaya koymuş. 

Formu doğrusal ve doğrusal olmayan düzlemlerin kaydırılmasıyla yaratılan yapı, bir ucunda görkemli bir ağaç bulunan dikdörtgen bir arsada konumlanıyor. Yapının basit strüktürü ve modern mimari tarzıyla, ağacın olgun ve doğal izleniminin yarattığı kontrast, yüzme havuzuna yansıyarak Mermer Ev’in imza niteliğinde bir görüntüsünü oluşturmuş.

Yapının dış duvarlarını oluşturan tuğla duvarlar büyük ölçekli ve hafif mermer karolarla kaplanmış. Mermer yüzey kaplaması evi, doğrudan gelen güneş ışığı ve Bangkok’un yaz sıcakları gibi olumsuz hava koşullarına karşı koruyarak gün boyunca iç mekanın ısı dengesinin sağlanmasına yardımcı olmuş. Mimari ve peyzaj arasındaki ilişkinin incelikle sergilendiği evin kare formu, merkezdeki açık avluyu çevreleyerek doğal ışık ve havalandırmanın yapının her noktasına ulaşmasını sağlamış. 

Tasarımdaki “özel balkon” konsepti, komşu yapılarla çevrili kentsel dokudaki bir konut için oldukça işlevsel olmuş. Teraslar çevrelenerek mahremiyet yaratılırken cephedeki doğal ışık ve havalandırma sağlamak amacıyla açılan boşluklar, mimarın terimiyle “özel gökyüzü” olarak yapıya özgün bir karakter kazandırmış.

Yapının formunun oluşturulmasında bazı pencerelerin çevredeki bina yoğunluğunun daha az olduğu köşelere doğru yönlendirilmesi tasarımda önemli bir unsur olmuş. Bu heykelsi form oluşturulurken kullanıcıların davranışları ve manzara tercihleri dikkate alınmış. Yapıda malzeme, mekanlaşma ve formların oyunu ile mimari, iç mimari ve peyzaj arasında güçlü bağlantılar, içeriden dışarıya ve dışarıdan içeriye sürekli bir iletişim kuruyor.