Mecidiyeköy Sanat ve İstanbul Kitapçısı

Mimari Tasarım
KAAT ARCHITECTURE + URBAN , caps.office

Proje Yeri
Mecidiyeköy, İstanbul

Toplam İnşaat Alanı
 450 m² 

Tamamlanma Tarihi
2021

Fotoğraflar
Orhun Ulgen Works

KAAT Architecture + Urban ve caps.office, büyük kısmı bir viyadüğün altında olan Mecidiyeköy Meydanı’nı daha nitelikli bir yer haline getirme hedefi doğrultusunda, biri sanat yapısı diğeri kitapçı olan iki yapı tasarladı.

On yıllardır yoğun araç trafiğine ve egzoz dumanına maruz kalmış, kent hafızasında oldukça kötü bir yeri olan bir alan Mecidiyeköy Meydanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kentin önemli meydanlarını daha nitelikli bir yer haline getirme planı kapsamında KAAT Architecture + Urban ve caps.office tarafından ele alınmış.

Tasarım, 8000 m²’lik Mecidiyeköy Meydanı Kentsel Tasarım Projesi kapsamında iki yapıdan oluşuyor. Bunlardan ilki kullanıcıların asal hareket aksından izleyebilecekleri ve dileyenlerin rahatlıkla yapıya dahil olup sergiyi gezebilecekleri bir sanat yapısı, diğeri de yıllarca atıl kalmış alanın kültürel rejenerasyonunu artırmak amacıyla konumlandırılmış bir İstanbul Kitapçısı.

Yapılar, dışarıdan kesintisiz şekilde algılanacak bir mekan kurmayı amaçlayan iki adet kanopiden oluşuyor. Viyadük altında yoğun vibrasyona maruz kalmalarına ve aktif bir deprem bölgesinde olmalarına rağmen, büyük açıklıklar yetkin bir çelik mühendisliği sayesinde oldukça narin kesitlerle geçilebilmiş. 360 derecelik cam cephe pivot kapılarla zenginleştirilmiş ve meydandan yapıya doğal yolla gerçekleşen kullanıcı sızıntıları amaçlanmış.

Proje Ekim 2021’de tamamladı kamusal kullanıma açıldı.