Mars Dune Alpha

BIG ve ICON; NASA’nın sağlık ve gıda araştırmaları için bir merkez olarak kullanılacak olan Mars Dune Alpha isimli 3D baskı yaşam alanını tasarladı.

Robotik, yazılım ve yapı malzemeleri gibi gelişmiş inşaat teknolojileri üzerine çalışan ICON, BIG-Bjarke Ingels Group tarafından tasarlanan ve uzun süreli araştırma görevlerinde kullanılacak bir 3D baskı yaşam alanı olan Mars Dune Alpha’yı üretti. Mars Dune Alpha, NASA’nın gelecekteki uzay görevlerinde faydalanılacak sağlık ve gıda araştırmaları için bir merkez olarak kullanılacak. Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde bulunan ve ICON’un yeni nesil Vulcan inşaat sistemi ile üretilen 3D yapı, NASA’nın şu anda aktif olarak aradığı mürettebatı barındıracak.

Mars Dune Alpha’nın ev sahipliği yapacağı araştırmanın bir parçası da, 3D baskı uzay araştırma habitatlarının gelecekteki potansiyelini belirlemek. 3D baskı teknolojisinin, ek inşaat teknolojileri ile desteklenmesi ve olumlu sonuç vermesi durumunda uzaya büyük miktarlarda yapı malzemesi gönderme ihtiyacının ortadan kalkacağı öngörülüyor.

Mars Dune Alpha’daki yaşam, Mars’ta yaşayacaklar için beklenen yaşam deneyimini sunacak. BIG tarafından tasarlanan yenilikçi yapının bir ucunda dört özel mürettebat odası bulunuyor. Aralarında ortak yaşam alanları bulunan iş istasyonları, tıbbi istasyonlar ve gıda yetiştirme istasyonları ise karşı uçta yer alıyor. Değişken tavan yükseklikleri mekansal monotonluğu önleyerek farklı mekansal deneyimler sunuyor. Sabit ve hareketli mobilyalar, mürettebatın yaşam alanını günlük ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlemelerine ve özelleştirmelerine imkan tanıyor.