María Montessori Okulu

Mimari Tasarım
EPArquitectos

Proje Yeri
Mazatlan, Meksika

Tasarım Ekibi
Isaac Veloz, Guillermo Barrera, Sacnité Flores, Alejandra Garate

Peyzaj Tasarımı
Erick Pérez

Yüklenici
EPArquitectos + H Arquitectos

Tamamlanma Tarihi
2016

Proje Alanı
1,100 m2

Fotoğraflar
Onnis Luque, Erick Pérez

EPArquitectos tarafından tasarlanan María Montessori Okulu’nun 19 altıgen sınıfı ve yarı açık aktiviteler için korunaklı mekanlar sağlayan sirkülasyon alanı, geleneksel eğitim yapılarından farklı olarak çocukların duyuları deneyimleyebileceği dinamik bir atmosfer oluşturuyor.

Pasifik kıyısında, yıl boyunca nemli bir iklime ve yüksek sıcaklık değerlerine sahip bir şehir olan Mazatlan’da yer alan María Montessori Okulu’nun tasarımında, iklime ve bölgenin yüksek tuzluluk derecesine nasıl cevap vereceği etüt edilmiş.Temel tasarım stratejisi; doğal ışığı ve mekanların dışarıyla ilişkisini engellemeden sınıflardaki ısı etkisini en aza indirmek ve korozyona dirençli inşaat malzemeleri ve sistemlerinin kullanımı olmuş. Yapının şehre tek bir cephesi olan bir bölgede yer alması sebebiyle kontrollü iç avlular oluşturulmuş.

Yenilikçi bir eğitim modeli olan Montessori’nin, geleneksel eğitim yapılarından farklı olarak, çocukların duyuları deneyimleyebileceği dinamik bir atmosfere sahip sınıfları içermesi gereği ile iklimsel etkenler, içi boş tuğladan inşa edilmiş 19 altıgen sınıfı ve yarı açık aktiviteler için korunaklı mekanlar sağlayan sirkülasyon alanını şekillendirmiş.

Yapının 1.100 metrekarelik bölümünün ilk 4.5 ayda inşa edilmesi gerekmiş. Dolayısıyla benzer strüktüre sahip altıgen modüller, hem yönetim birimlerini hem sınıfları hem de ortak mekanları oluşturacak şekilde tasarlanarak sonradan özelleşmiş. Bu sebeple mekanları n ölçeği 0-12 yaş aralığı düşünülerek belirlenmiş.