Mardin Bienali Mekanları

20 Mayıs-20 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan Uluslararası 5. Mardin Bienali’ne, tarihi sit alanın içerisinde 6 farklı mekan ve pek çok kamusal alan ev sahipliği yapacak.

Bu yıl “Çimenin Vaadi” konseptiyle,  Adwait Singh küratörlüğünde düzenlenecek  5. Mardin Bienali’nin mekanları belirlendi.

Alman Karargahı
Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu ile ittifak yapan Almanların karargah olarak kullandığı İskender Atamyan Konağı, Mardin konaklarına benzer bir yapıya sahip ve 19. yüzyıla ait. Konağa ait çok sayıda fotoğraf bulunmakta. Konağı önemli kılan unsurlar, 1. Dünya Savaşı sırasında 1917’de Almanlar tarafından karargah olarak kullanılmış olması ve Mustafa Kemal Paşa tarafından da garnizon, konut, karargah olarak kullanılmış bir yapı olması.

Develi Han
Deve Hanı, geleneksel Mardin mimarisinden etkilenen konakların önemli örneklerinden biri. Gül Mahallesi’nde, Mardin Kalesi’nin hemen altında bulunan han, Mezopotamya ovasına bakıyor. Tarihi ile ilgili herhangi bir kitabe veya tarihsel veri bulunmadığından yapının kesin yapılış tarihi bilinmiyor. Ancak hanın mimari özellikleri dikkate alındığında ilk iki katının 19. yüzyılda, son katın ise 1940-1950 yılları arasında yapıldığı söylenebilir. Tarihsel olarak han, deve kervanlarının dinlenmek için uğradığı duraklardan biri haline gelmiş, böylece bölgenin ticaret merkezlerinden biri haline gelmiş. Zamanla Mardin’deki birçok köklü aile arasında el değiştirmiş, konut, ticaret merkezi gibi çeşitli amaçlarla kullanılmış. 2019 yılından bu yana restore ediliyor. Han, o zamandan beri ilk kez 5. Mardin Bienali için hizmete girecek.

Uluslararası Tasarım Vakfı Galerisi
19. yüzyıl Mardin mimarisi ile yapılan bu yapı, Mardinli Ermeni Tüccar Şalleme ailesinin evinin bir müştemilatı olarak yapılmış. Ürünlerin depolandığı, develere yüklediği bir depo pasaj olarak inşa edilmiş. Daha sonra dericilikle uğraşan Dabbakoğlu ailesinin aldığı yapıda, dabbaklık (deri işleme) ve ayakkabıcılık gibi geleneksel üretim ve ticari depo kullanımı 1940’lı yıllara kadar devam etmiş. Bir dönem askeri yemekhane olarak da kullanılan yapı, 1970’ten sonra konuta dönüştürülmüş. 2020 yılında yapılan restorasyon ile sanat galerisi olarak işlev kazandırılmış.

Tasarım Vakfı Meydan Galeri
19. yüzyılda geleneksel Mardin Konağı olarak inşa edilen yapı, 1910 yılında Bağdat Demiryolu inşası için gelen Almanlar tarafından ofis olarak kullanılmış ve 1. Cadde’nin genişletilmesi, araç trafiğine uygun hale getirilmeye çalışılması neticesiyle, doğuya bakan cephesi değiştirilmiş. Bir dönem futbol topu imalathanesi, gümüş telkari atölyesi, depo, yerel ürün satış mağazası gibi çeşitli ticari faaliyetlere kapılarını açan yapının revaklı alanı, 2022 yılında sanat galerisine dönüştürülmüş.

Cumbalı Konak
1830-1850 yılları arasına tarihlen, Mezopotamya Ovası’na bakan, 2 katlı Mardin geleneksel evlerin güzel örneklerinden. Mardin’in tüccar ailelerinden Kavas ailesine ait olduğu biliniyor. Mardin’deki 3 tane cumbalı konaktan biri. Diğer iki konağın mimarı Mimarbaşı Lole olduğu bilinmektedir. Kesin olarak bilinmese de Lole’nin bu konağında mimarbaşı olduğu düşünülüyor. Konağın alt katı geçmişte ticari mal sevkiyatının yapıldığı bir kervansaray olarak kullanılmış. Ev 2017’de restore edilmiş ve günümüzde bir sanat galerisi ve kafe olarak hizmet veriyor.

Marangozlar Kahvesi
Sipahiler ya da Tellallar Çarşısı olarak da bilinen Revaklı Çarşı’nın üst kısmında yer alan konak marangozların kahvesi olarak işletiliyor.

Detaylı bilgi için tıklayınız.