Mar Mediterraneo 34

Mimari Tasarım
Inca Hernández

Ortaklar
Gabriela Llovera Arciniegas, Luis Enrique Vargas

İç Mekan Tasarımı
Ana Ximena García, Inca Hernández, Raíz Mx, Adrián González (Mercado de Chacharitas)

Strüktür Mühendisi
Javier Soria

Proje Yeri
Mexico City, Meksika

Tamamlanma Tarihi
2020

İnşaat Alanı
620 m²

Fotoğraflar
João Morgado – Architecture Photography

Inca Hernández, Mexico City’nin önemli mimari ve kültürel mirasa sahip Tacuba mahallesindeki yenileme projesi “Mar Mediterraneo 34”te kemerler, demir korkuluklar, geniş pencereler ve cam kiremitler gibi yapının üretildiği döneme ait çeşitli unsurlara yer vermiş ve iç mekanlarda çağdaş bir perspektifle geçmişi yeniden yorumlamış.

Mexico City’nin önemli mimari ve kültürel mirasa sahip mahallelerinden biri olan ve şehir merkezinin kuzeybatısında yer alan Tacuba, bugüne kadar çeşitli sosyal ve kentsel dönüşüme sahne olmuş. 19. yüzyıl sonu, 20. yüzyıl başında büyük kır evlerinin yer aldığı, şehrin en zengin bölgelerinden olan mahalle, politik sebeplerle zaman içinde terk edilmiş ve binalar harabe haline gelmiş.

Bu yapılardan biri olan ve Porfiriato dönemine ait eklektik bir Fransız tarzı ile 1910 yılında inşa edilen “Mar Mediterraneo 34” iki farklı kütleden oluşuyor. İkisi de önemli ölçüde tahrip olan kütlelerden biri caddeye bakarken diğeri avluya açılıyor.

Yapıya yeni bir yaşam veren Inca Hernández kemerler, demir korkuluklar, geniş pencereler, cam kiremitler, gibi  döneme ait çeşitli sanat ve zanaat ürünlerine tasarımda yer vermiş. İç mekanlarda çağdaş bir perspektifle geçmişi yeniden yorumlamış ve gökyüzünü çerçeveleyen avluda gün içinde sergilenen çeşitli ışık ve gölge oyununu, yapının kaybolmuş unsurlarının bir soyutlaması olarak düşünmüş. Yeniden doğuş ve iki dönem arasındaki doğrusal bağlantı, zemin katta yapıyı çevreleyen volkanik taş süpürgelikle ifade edilmiş.

Yenileme projesi sonucunda farklı tipte yedi daire ve ana avluya ek olarak, mekanlara doğal ışık ulaştıran iki küçük avlu elde edilmiş.