Mamurbaba Evi

Mimari Tasarım
Orkun Nayki Architecture

İşveren
Orkun Nayki

Statik Proje
Timuçin Bakıcı

Elektrik Projesi
Kibele Elektrik

Mekanik Proje
Alfa Mühendislik

Proje Tarihi
2019

Tamamlanma Tarihi
2019

Arsa Alanı
817 m²

Proje Alanı
248 m²

Fotoğraflar
İbrahim Özbunar

Orkun Nayki Architecture tarafından yalın ve modern bir çizgide tasarlanan Mamurbaba Evi, doğayla uyumlu ve zamansız bir mimarlık örneği.

817 m²’lik bir parsel içinde yer alan Mamurbaba Evi, ev sahibi ailenin yaşam standartları düşünülerek tasarlanmış. Proje tasarımında bölge dinamikleri göz önüne alınarak işlevsellik, yalınlık ve sürdürülebilirlik gibi kriterler ön planda tutulmuş. Tasarımda modern çizgiden ödün verilmeden minimal, yalın ve şeffaf bir tarz benimsenmiş. Bu doğrultuda mekanlar, yönelimler ve kullanılan malzemelerle tamamen doğayla uyumlu, sürdürülebilir ve zamansız bir tasarıma imza atılmış.

Yapı, yaşama ve uyuma alanları olarak iki parçalı olarak kurgulanmış. Tasarımda doğal ışıktan mümkün olduğunca faydalanılacak şekilde cam yüzeyler maksimumda tutulmuş. Geniş ve şeffaf cephe açıklıkların kullanıldığı salonda, yemek bölümü ve mutfak gibi farklı işlevdeki mekanlar tek bir kullanım alanına dönüştürülerek yapının odak noktası haline getirilmiş.

Yapının cephe ve çatı kaplaması olarak eloksal alüminyum tercih edilmiş ve bu kaplamayla yumuşak geçişler sağlayan şeffaf yüzeyler kullanılmış. Geniş açıklıklarla yapının içinin ve dışının bütünlük oluşturması amaçlanmış. Bu sayede farklı manzaralar sunarak, yapıya sınırsız bir mekansal deneyim kazandırılmış.