Macallan Yeni Damıtımevi ve Ziyaretçi Merkezi

Mimari Tasarım: Rogers Stirk Harbour + Partners

Proje Yeri: Tromie Mills, İngiltere

Statik Proje: ARUP

Peyzaj Projesi: Gillespies

Tamamlanma Tarihi: 2018

Fotoğraflar: Joas Souza

Aydınlatma Projesi: Speirs + Major

Metal İşleri: Metal Work UK

Çatı Uygulama: Topek / Sky Gardens

Rogers Stirk Harbour + Partners mimarlık ofisi tarafından İngiltere’de tasarlanan Macallan Yeni Damıtımevi ve Ziyaretçi Merkezi, imalathanenin üretim sürecini ziyaretçilerin deneyimine sunarken, bir yandan içinde bulunduğu kırsal alanın doğal güzelliğini ön plana çıkarıyor.

Macallan Yeni Damıtımevi ve Ziyaretçi Merkezi, Rogers Stirk Harbour + Partners tarafından dünyanın en çok talep edilen viskilerinden biri olan Macallan markası için tasarlanmış.

Damıtımevi, gerektiğinde üretimin üçte bir oranında artmasını sağlayacak kapasitede oluşturulmuş. Bir dizi seri üretim birimi, üretim sürecinin tüm aşamalarını aynı anda gösteren açık ve lineer bir plan düzeninde sıralanırken, mekânlar hafif dalgalı ahşap çatı formuna yansıtılarak, çatının altında bulunan faaliyetlerin dışarıdan da okunması amaçlanmış.

Bölgenin eğimli, kıvrımlı ve doğal formuna uyum sağlayacak şekilde yerleştirilmiş olan yapıda ziyaretçi deneyimi, viski üretim hikayesini izleyen bir dizi mekânda ilerlemeden önce, Macallan’ın tanıtımının yer aldığı bir sergi ve galeri mekânından başlıyor.

Kullanılan yerel taş, ahşap ve yeşil çatı gibi doğal malzemelerle ve peyzaj tasarımıyla birlikte yapının sadece Macallan’ın içeriğindeki malzemeleri ve imalat aşamalarını göstermek değil aynı zamanda ziyaretçileri yaratılan atmosferle birlikte bir yolculuğa çıkarmak da amaçlanmış.