M9 Müzesi

Künye

Mimari Tasarım

Sauerbruch Hutton

Tasarım Ekibi

Matthias Sauerbruch, Louisa Hutton, Juan Lucas Young; Bettina Magistretti, David Wegener

Proje Yeri

Mestre, İtalya

Tamamlanma Tarihi

2018

İşveren

Fondazione di Venezia

Alan

25600.0 m²

Fotoğraflar

Alessandra Chemollo

Eski ile yeni arasında bir diyalog kurmak ve bulunduğu bölgede çapraz bir geçiş aksı yaratmak amacıyla, Sauerbruch Hutton mimarlık ofisi tarafından tasarlanan M9 Müzesi, kentin karakteristiğini oluşturan kırmızı ve turuncu tonlardaki yapılardan ilham alan, parlak ve renkli karolardan oluşan cephesiyle dikkat çekiyor.

Berlin merkezli mimarlık ofisi Sauerbruch Hutton tarafından tasarlanan M9 Müzesi, Venedik’in ana giriş kapısı olarak nitelendirilen Mestre kentinde bulunuyor. Büyük bir kentsel dönüşüm projesinin bir parçası olarak, bölgenin yenilenmesine yönelik 2010 yılında açılan bir yarışmayı kazanan bu proje, 2018 yılında tamamlandı.

Eski ile yeni arasında bir diyalog kurmaya çalışmak ve bulunduğu bölgede çapraz bir geçiş aksı yaratmak tasarımın ana fikrini oluşturuyor. Parlak ve renkli seramik karolarla tasarlanan cephelerinde kentin karakteristiğini oluşturan kırmızı ve turuncu tonlardaki yapılardan ilham alınmış. Ayrıca müzenin birçok yerinde sıklıkla kullanılan çıplak beton, özellikle yapının geniş merdivenlerinde oldukça etkileyici bir görünüm yaratıyor. Bu dokulu beton, projenin teknolojik yapısıyla kontrast oluşturarak, dokunma hissi uyandıran bir görünüm sağladığı için özellikle seçilmiş. İç mekânlarda kullanılan lamine ahşap malzemelerle de sıcaklık hissi uyandırmak amaçlanmış.

Üst katta, geçici sergiler için ayrılan mekânda testere dişi biçiminde bir çatı formu kullanılarak yapının kuzey ışığından faydalanması amaçlanmış. Ayrıca sirkülasyon alanlarında kullanılan geniş pencelerle, yapının gün ışığından maksimum şekilde faydalanması ve ziyaretçilerin Mestre manzarasına hakim olması sağlanıyor.

Zemin katta, müzenin girişinde bir atriyum ve zemin kotundan daha alçak bir kotta büyük bir oditoryum yer alıyor. Yapının ikinci katında ise İtalyan kültürünü ve tarihini 20. yüzyıl boyunca ayrıntılı bir şekilde gözler önüne seren kalıcı sergi mekânı karşılıyor.